TÜ teadlane esitleb raamatut puude tervendavast mõjust

2. novembril esitleb dotsent Ain Raal oma raamatut „Seitse tervendavat puud“, mis läbi teadusliku mõtestatuse ja etnoloogilis-farmatseutilise käsitluse toob lugejani seitsme puu tervendavad omadused.

Farmakognoosia õppejõu ja ravimtaimede uurijana on dotsent Ain Raal puude ja nende tervendava mõjuga tuttav juba ligi 30 aastat. Aastakümneid tagasi alguse saanud tutvus on tänaseks jõudnud kaante vahele, käsitledes lähemalt kadaka, tamme, kase, pihlaka, männi, pärna ja paju tervendavaid omadusi raamatus „Seitse tervendavat puud“.

Sisend puude hingeelu uurimiseks ja raamatu kirjutamiseks sai alguse läbi fotode. „Sarnaselt rätsepale olid mul esmalt nööbid, millele tegin pintsaku külge,“ räägib Raal, kes pidi ühel loodusfotokursusel koostama kümnekonnast pildist ja lühikesest tekstilisest osast lõputöö. “Pühendasin selle sõna "hiis" pildilis-tekstilisele lahtimõtestamisele, mille 2009. aastal avaldas fotokunstiajakiri Cheese,“ meenutab Raal. „Pilte tehes külastasin paljusid paiku ja põlispuid, kogunes fotosid ja teadmisi, kuniks ühel hetkel mõistsin, et seda kõike võiks jagada teistegagi,“ räägib autor raamatu sünni ideest.

Puude tervendavaid omadusi on autori hinnangul läbi aegade hästi tuntud, vajaka on olnud pigem tervendava mõju teaduslikust mõtestamisest. „Raamatus olen nüüdisaegses ja võimalikult detailses käsitluses mõtestanud lahti puude tervendavad omadused,“ räägib Raal kirjatüki uudsusest, tuues välja ka kogu etnoloogilis-farmatseutilise käsitluse ajalise, ruumilise kui maailmavaatelise terviku ning pärimuskultuurilise kõlavärvi.

Raamatuesitlus toimub 2. novembril 2012 algusega kell 15.00 Tartus Eesti Rahva Muuseumi näitustemajas J. Kuperjanovi 9. Raamatut lugema ja selle esitlusele on oodatud kõik, kes puid märganud. Iseäranis aga need, kes on valmis nõustuma autori arusaamaga, mille kohaselt on puud kaugelt rohkemat kui lihtsalt puud.

Raamat "Seitse tervendavat puud" on 408 lehekülge mahukas, hõlmates sealhulgas 176 autori tehtud fotot. Raamat on valminud koostöös Eesti Rahva Muuseumiga ja välja antud Tartu Ülikooli Kirjastuse poolt. Varem on dotsent Ain Raali sulest ilmunud „Maailma ravimtaimede entsüklopeedia“ (2010), „Farmakognoosia“ (2010), „Teekond taimede taha“ (2007), „Tervist ja vürtsi maailma maitsetaimedest“ (2005) jpm.

Lisainformatsioon: Ain Raal, Tartu ülikooli farmakognoosia dotsent, tel: +372 737 5281, e-mail: ain.raal@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392