TÜ teadlased otsivad koostöös Euroopa teadlastega lahendust ülemaailmsele energeetikaprobleemile

2007. aasta alguses liitus Eesti EFDA (European Fusion Development Agreement) lepingu raames üleeuroopaliste fusioonialaste uuringutega. Tartu Ülikooli teadlased on erinevate uurimisgruppide põhjal moodustanud ühise Eesti fusioonialaste uuringute konsortsiumi, mis osaleb sellest ajast täieõigusliku liikmena Euroopa tuumaprogrammi Euratom täitmisel.

Eesti osaleb programmis Soome fusiooniuurijaid ühendava Euratom-Tekes Assotsiatsiooni koosseisus. Konsortsium koosneb Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi, TÜ füüsika-keemiateaduskonna ning Tallinnas asuva Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi uurimisrühmadest. Selle aasta augusti lõpus toimus esimene Eesti - Soome fusioonialane ühisseminar, kus käsitleti läbiviidud termotuumaalaseid teadusuuringuid ja tehnoloogilist tegevust Eestis ja Soomes ning arutati edasist ühistegevust termotuumaenergeetika alal.

Tegutsemine EFDA raames avab eesti teadlastele ja inseneridele võimaluse osaleda maailma suurima tehnoloogiprojekti ITER elluviimisel. Selle projekti raames valmiv termotuumareaktor peab demonstreerima elektritootmise võimalikkust fusiooni abil. Fusioon ehk termotuumasüntees on kergete aatomituumade liitumine, mille tulemusel vabaneb suurel hulgal energiat, mida saab kasutada elektritootmiseks uue energiaallikana. Seega annavad eesti teadlased oma panuse kogu inimkonda puudutava globaalse energeetikaprobleemi lahendamisele. Lisaks juurdepääsule kõrgtehnoloogilistele teadmistele ja tehnoloogiaalasele koostööle toetab Euroopa Komisjon Euratom Assotsiatsioonide tegevust 20% ulatuses.

Euroopa Komisjoni ja Assotsiatsioonide vahelist koostööd korraldab EFDA, mis muuhulgas vastutab ka Euroopa fusioonikogukonna käsutuses oleva kolme nn. Close Support Unit’i (CSU) eest. Need on suuremõõtmelised eksperimentaalrajatised, mis on avatud uuringute läbiviimiseks kõikidele Euroopa teadlastele ja ka uurijatele mujalt maailmast. Üks nendest üksustest, Inglismaal Culhamis paiknev CSU - JET (Joint European Torus - maailma suurim Tokamak-tüüpi reaktor) eraldas TÜ füüsika-keemiateaduskonna gaaslahenduse töörühma plasmadiagnostikaalasele projektile uurimistoetust, näidates selle otsusega meie teadlaste olulist panust Euroopa fusiooniuuringutesse.

Eesti uurimisgruppide tegevusvaldkond ulatub uute kiirituskindlate materjalide väljatöötamisest ja plasma diagnostikast kuni plasmaprotsesside ja materjalide modelleerimiseks vajaliku arvutusvõrgu tehnoloogia arendamiseni. Plasmauuringutega tegelev TÜ füüsikaosakonna gaaslahenduse töörühm arendab diagnostikameetodeid termotuumareaktoris toimuvate protsesside jälgimiseks reaalajas, rakendades selleks laserindutseeritud plasmaspektroskoopiat. TÜ Füüsika Instituudi ioonkristallide labori teadlased arendavad uusi kiirituskindlaid materjale, mis sobiksid tuleviku reaktorite konstruktsiooni- ning diagnostikamaterjalideks. Uuritakse kuidas kiirguse, suure energiaga osakeste, sealhulgas kiirete ja raskete ioonide mõju tagajärjel tekivad materjalides struktuuridefektid ning milliste protsessidega on kahjustumist võimalik vältida, et pikendada tulevikureaktorite eluiga. Samuti otsitakse võimalusi termotuumareaktoris kütusena kasutatava triitiumi sisalduse analüüsimiseks, kasutades selleks ülitundlikku mass-spektromeetrilist meetodit.

Lisainfo: TÜ Füüsika Instituut, Eesti fusiooniuuringute üksuse juht Madis Kiisk, tel 737 4780, madis.kiisk@ut.ee


Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press