TÜ teadlased pälvisid Euroopa Isiksusepsühholoogia Assotsiatsiooni kõrge tunnustuse

Euroopa Isiksusepsühholoogia Assotsiatsiooni (European Association for Personality Psychology, EAPP) juhtkomitee kuulutas välja tänavused EAPP preemiate lauraadid. Kolmest preemiast kaks anti Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi teadlastele, need pälvisid Jüri Allik ja René Mõttus.

Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik pälvis EAPP Euroopa isiksusepsühholoogia elutööpreemia. Preemiakomisjon rõhutas tema väljapaistvaid saavutusi isiksuse teooria ja metodoloogia-alases uurimistöös, millel on olnud suur panus ja mõju isiksusepsühholoogia kui distsipliini arengule nii Euroopas kui ka mujal maailmas.

Alustava teadlase preemia sai sel aastal kaks noorteadlast: René Mõttus (Tartu Ülikool ja Edinburghi Ülikool) ning professor Christian Kandler (MSB Berliini Meditsiinikool). Tartu Ülikooli isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia osakonnas projektivaldkonna spetsialistina töötava René Mõttuse puhul tõstis preemiakomisjon esile uurimistöö kõrget rahvusvahelist taset ja mõjukust, samuti tema uurimisvaldkondade laiahaardelisust, sest need ulatuvad isiksuse geneetikast võrdlevate kultuuriuuringuteni.

„Ma olen sellise tunnustuse eest väga tänulik. Tahan rõhutada, et võlgnen selle suuresti oma kolleegidele nii Tartu Ülikoolist kui ka mujalt maailmast. Ennekõike on see tunnustus neile koostööprojektidele, milles on mul olnud õnne osaleda,“ ütles Mõttus preemia saamist kommenteerides.

René Mõttus pälvis 2010. aastal Ernst Jaaksoni stipendiumi. 2009. aastal psühholoogia erialal kaitstud doktoritöös uuris ta inimese isiksuse ja intelligentsuse erinevusi. Foto: Andres Tennus

Professor Allik hindab samuti talle antud elutööpreemiat väga kõrgelt, kuid veelgi enam rõõmustab ta selle üle, et EAPP alustava teadlase preemia pälvis tema endine õpilane ja praegune hea noor kolleeg. „See on suur tunnustus nii Tartu Ülikooli psühholoogia instituudile kui ka Eesti psühholoogiale tervikuna. See kinnitab veel kord veenvalt meie uurimistöö olulisust ja rahvusvahelist tipptaset,” sõnas Allik.

EAPP on Euroopa suurim ja peamine isiksusepsühholoogia valdkonnas tegutsevaid teadlasi ühendav organisatsioon, mis loodi 1984. aastal ja millel on üle 300 liikme Euroopas ja mujal maailmas. EAPP annab välja isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia valdkonna juhtivat teadusajakirja European Journal of Personality ning korraldab iga kahe aasta järel isiksusepsühholoogia konverentsi.

Lisainfo: Jüri Allik, Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor, 518 4277, jyri.allik [ät] ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik