TÜ teadlased tutvustavad reedel ettevõtjatele oma praktilisi lahendusi

Reedel, 18. mail korraldab Tartu Ülikool vastavatud raamatukogus TÜ demopäeva, kus teadlased ja tudengid esitlevad uusi tehnoloogiaid, teaduspõhiseid teenuseid ja äriideid.

Tänavune demopäev keskendub sellele, kuidas viia Tartu Ülikooli teadlaste uuendused Eesti majandusse ja mida saab ülikool ettevõtetele veel pakkuda. Kohapeal näevad ettevõtjad ja huvilised ülikooli teadlaste leiutisi ja saavad uurida, millega tegelevad TÜ hargettevõtted (ingl spin-off). Lisaks esinevad teadlased kolmeminutiliste lühikõnedega, andes kiire ülevaate oma teadustegevusest, mida saab rakendada ettevõtluses.

Demopäeval esineb ettekandega riigikogu liige Anne Sulling, kes räägib teemal „Milleks riigile innovatsioonipoliitika?“. Eesti Teadusagentuuri vanemkonsultant Margit Ilves tutvustab väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele raamprogrammi Horisont 2020.

Ülikooli esindavad teiste seas tehnoloogiainstituudi teadlased, kes esitlevad biopolümeeride tehnoloogiat. Nimelt pakuvad TÜ teadlased ettevõtetele taastuvast toormest toodetud uudseid polümeerseid materjale, millega saab asendada praeguseid fossiilseid polümeere. „Üldjuhul on biotoormest saadud polümeerid mehhaaniliselt nõrgad ega talu kõrget temperatuuri, kuid tänu uudsele lähenemisele oleme saavutanud suure temperatuuritaluvusega materjalid, mis sobivad ka nõudlike toodete jaoks nagu näiteks UV-kindlad pinnakatted,“ selgitas tehnoloogiainstituudi nooremteadur Livia Matt. Ta lisas, et sellest tehnoloogiast on kasu eelkõige plasti-, värvi- ja pakenditööstuses.

Sel aastal peetakse TÜ demopäeva raames ka Lõuna-Eesti suurima äriideede konkursi „Kaleidoskoop“ finaalvõistlus. Finaalis hindab kümmet parimat meeskonda kolmeliikmeline žürii eesotsas TÜ arendusprorektori Erik Puuraga. Žüriisse kuuluvad ka Tartu Linnavalitsuse ettevõtluse arengu peaspetsialist Siim Espenberg ja GoWorkaBit kaasasutaja Kei Karlson.

Demopäeva peaesinejad astuvad TÜ raamatukogu konverentsisaali lavale kell 11. Teadlaste lühiettekanded algavad kell 12. Kell 13 asuvad teadlased ja tudengid demoalal tutvustama oma teadustöö käegakatsutavaid tulemusi, kell 14 alustatakse „Kaleidoskoobi“ finaalvõistlusega.

Kella 16-ni avatud demoalal saab muu hulgas hakata geenidoonoriks, tutvuda tuleviku merejahtide elektrigeneraatoritega ja sõbrustada TÜ robottudengi Pepperiga.

Demopäeval näeb ka robotit, mille nimi on KUKA youBot. Tegu on mobiilse manipulaatorrobotiga, keda juhitakse käeviibete ja häälkäskluste abil. Käeviibete ja häälkäsklustega juhtimise eesmärgiks on muuta keerukad robotsüsteemid lihtsasti kasutatavaks. Mida lihtsam on inimeste jaoks robotite kasutamine, seda väiksem on tõenäosus, et midagi läheb valesti nn inimliku vea tõttu. Inimlikul veal võib olla aga väga suur hind, kui mõelda näiteks robotitele kosmoses, meditsiinis ja katastroofipiirkondades.

Lisainfo: Aitel Käpp, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht, 737 6531, aitel.kapp [ät] ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677
mari-liis.pintson [ät] ut.ee
www.ut.ee