TÜ TEADUSKESKUS AHHAA ESITLEB MULTIMEEDIAKIOSKIT

Teisipäeval, 25. veebruaril kell 15.30 esitleb Tartu Ülikooli teaduskeskus AHHAA oma näitusel Tallinnas Kalevi muuseumis multimeediakioskit TryScience, mis võimaldab Eestil lülituda ülemaailmsesse teaduskeskuste digitaalvõrku.
TryScience loodi koostöös IBM Corporation’i, teaduskeskuse New York Hall of Science ja teaduskeskuste katusorganisatsiooniga ASTC (Association of Science and Technology Centers). Arenev, pidevalt täiustatav arvutipõhine õpivõrgustik pakub peale virtuaaleksperimentide kuumi teadusuudiseid ja arvamusküsitlusi, aga ka võimalusi koduseks katsetamiseks. Pidevalt töötavad veebikaamerad võimaldavad külastajal virtuaalselt osaleda kaugeimategi teaduskeskuste tegevuses.

TÜ teaduskeskuse juhataja Tiiu Silla sõnul annab multimeediakiosk sisuliselt õpilastele võimaluse lahendada väga mitmesuguseid teaduse valdkonda kuuluvaid ülesandeid. Tiiu Sild täpsustab: "TryScience võimaldab õppida kas või skafandri selgapanekut, käitumist kaaluta olekus või parandada ise kosmose orbitaaljaama."

TÜ AHHAA teaduskeskusse saabus TryScience-kiosk kingitusena IBM-lt. IBM Eesti tegevdirektori Valdo Randpere sõnul on IBM läbi aegade toetanud hariduse omandamist. Heaks näiteks on ca 250 kasutatud arvuti kinkimine viimase 2 aasta jooksul koolidele, sotsiaalhoolekandeasutustele ja puuetega inimestele. "Usun, et TryScience’i multimeediakiosk aitab paljudel Eesti lastel ja noortel avardada silmaringi ning saada uusi teadmisi", lisab Randpere.
IBM on maailma suurim riist- ja tarkvara ning erinevaid infotehnoloogilisi teenuseid pakkuv IT firma, IBM Eesti tegutseb alates 1992. aastast.

Esialgu kuulub TryScience'i keskkonda 50 teaduskeskust, neist enamik asub Kanadas, Ühendriikides ja Lõuna-Ameerikas. Euroopas on AHHAA-keskus esimeste liitujate hulgas - praeguseks on jõudnud alustada veel @-Bristol Suurbritannias ja itaallaste Citta della Scienzia Naapolis.

Kalevi muuseum asub aadressil Pärnu mnt 139 / Kohila 1a. Lisainfo TÜ teaduskeskuse kohta asub aadressil ja multimeediakioski kohta aadressil .

Illari Lään
TÜ pressinõunik