TÜ teaduskooli õpilane võitis Euroopa füüsikaolümpiaadi

Tartu Ülikooli teaduskooli eestvedamisel osales 28. maist 1. juunini Moskvas peetud Euroopa füüsikaolümpiaadil viis Eesti õpilast. Olümpiaadi võitis Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Richard Luhtaru.

Teist korda toimunud Euroopa füüsikaolümpiaadil osales 115 õpilast 23 riigist. Eestlased naasid Venemaalt mitme auhinnaga. Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Richard Luhtaru sai üldvõidu ja parima tulemuse ka eksperimendiülesandes. Narva Keeltelütseumi õpilane Konstantin Dukatš ja Miina Härma Gümnaasiumi õpilane Karl Paul Parmakson said hõbemedali (üldarvestuses vastavalt 18. ja 22. koha), Tallinna Reaalkooli õpilane Kaarel Kivisalu sai pronksmedali (üldarvestuses 42. koha) ja tema koolivend Robin Haljak aukirja.

Esimesel päeval uurisid osalejad eksperimendivoorus poorse membraani optilisi ja mehaanilisi omadusi. Teisel päeval lahendasid nad kolm teooriaülesannet. Nende teemad olid kolme kuulikese liikumine kosmoses, solenoidi sees oleva vee keema ajamine elektrivoolu mõjul ja kristalli energeetiliselt optimaalseim kuju.

„Selle võistluse eripära on lühikesed ülesandetekstid ja vähe alaküsimusi. Seetõttu on neid lahendada keerukam ja see nõuab nuputajatelt suuremat leidlikkust. Olümpiaadile eelnenud treeningusessioonil Tartus harjutasid meie osalejad just seda tüüpi ülesandeid lahendama,“ sõnas õpilaste juhendaja, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik.

Olümpiaadi akadeemilise komitee esimees oli Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda ja üks liikmetest Tartu Ülikooli füüsika instituudi spetsialist Eero Uustalu. Eesti õpilaste osalemist koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ja Eesti Füüsika Selts, toetasid CERN, Tartu linn ja Narva Keeltelütseum.

Tulemustega saab tutvuda olümpiaadi veebilehel. Esimene Euroopa füüsikaolümpiaad korraldati 2017. aastal Eestis Tartu Ülikooli teaduskooli eestvedamisel. Järgmisel aastal on olümpiaad Lätis.

Lisainfo: Oleg Košik, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur, oleg.koshik@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik