TÜ uus vabade kunstide professor on helilooja Helena Tulve

Komisjoni liikme ja filosoofiateaduskonna dekaani, professor Valter Langi sõnul on vabade kunstide professorit valitud põhimõttel, et aastate lõikes saaks kaetud erinevad kultuurivaldkonnad. "Viimastel aastatel on meil olnud professoreid peamiselt arhitektuuri, kunsti ja kirjanduse alalt, nüüd oli aeg valida see isik muusikute hulgast," põhjendas Lang.

Helena Tulve hindab võetud ülesannet küll parajaks väljakutseks aga tunnistab, et loengute pidamisest on ta tavaliselt kõige rohkem ise õppinud. Tartu Ülikooli tudengitele lubab ta pakkuda muusikalisi loenguid, kus oluline roll on just muusika kuulamisel. "Ma tahaks, et inimesed katsetaksid, kuidas on keskenduda muusika kuulamisele. Tänapäeva elutempo juures ei pruugi see üldsegi lihtne ülesanne olla," ütles Tulve ning lisas, et ootab oma loenguid kuulama kõiki uudishimulikke ja avatud meelega inimesi, kel soov midagi uut avastada.

Helena Tulve on sündinud 1972. aastal Tallinnas. Ta õppis kompositsiooni Alo Põldmäe juures Tallinna Muusikakeskkoolis ning 1989–1992 Eesti Muusikaakadeemias, olles Erkki-Sven Tüüri seni ainus õpilane. Seejärel jätkas ta kompositsiooniõpinguid Pariisi Kõrgemas Konservatooriumis Jacques Charpentier´ juures, mille lõpetas 1994. aastal Premier Prix´ga. Tema muusikakirjutusviis on olemuselt kõlakeskne, milles on aimatavad prantsuse spektraalmuusika, gregooriuse laulu ja ida muusika kajastused. Tulve on palju loonud hoolikalt viimistletud kammermuusikat. Helena Tulve loomingut on pärjatud mitmete väärikate auhindadega nii kodu- kui välismaal. Tema teoseid on esitatud paljudes Euroopa maades, USAs ja Kanadas ning mitmetel festivalidel üle maailma.

Tartu Ülikooli uus vabade kunstide professor asub ametisse veebruari keskel.

Lisainfo: TÜ filosoofiateaduskonna dekaan professor Valter Lang, tel 737 5340

Anneli Maaring