TÜ vabade kunstide professori Peeter Lauritsa tudengite tööd jõuavad näitusele

Neljapäeval, 10. mail kell 17 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus vabade kunstide professori Peeter Lauritsa loengusarja tudengitööde fotonäitus „Riburada > Semantilised vainoköied“.

Peeter Lauritsa loengusarjas „Metsik esteetika ehk Kuidas kirjeldada metsa digitaalsetele jänestele“ osalenud tudengid said sügissemestril ülesandeks pildistada viiest fotost koosnev seeria. Iseseisva töö ülesanne oli võimendada foto semantilist potentsiaali, moodustades viieosalisi riburadu. Riburajas ehk pildijadas ehk vainoköies peab järgmine foto eelmisega riimuma värvi, vormi, kompositsiooni või motiivi kaudu. Samas peaks iga foto kutsuma mõttelõngas esile mingi pöörde või tekitama sõlme. Vainoköis on nähtus, mille puhul hulk tõuke moodustab elava keti ja liigub rongkäigus teise kohta.

Kevadsemestri kursusel taaskasutati kaastudengite fotosid uute riburadade moodustamiseks. Prooviti erinevaid taktikaid ja kombineeriti neid omavahel.

Peeter Laurits sõnas näituse kuraatorina, et vainoköied on valitud loetavuse ja näituse tervikusse sobitumise alusel. „Paljud huvitavad jadad pidime välja jätma. Sellest on kahju. Osa fotode puhul tegin ka järeltöötlust. Võimalik, et mõni läks autori kavatsustega vastuollu. Kõigi ees, kellele me liiga tegime, palun vabandust,“ lisas ta.

Kohe peale näituse avamist, kell 18.15 algab ülikooli peahoone auditooriumis 140 Peeter Lauritsa metsiku esteetika loengusarja eelviimane loeng „Postmodernismist, posthumanismist ja loomade tehtud kunstist“, kuhu on oodatud ka vabakuulajad.

Näitusetöid aitasid professor Lauritsal välja valida ja kokku panna loengusarjal osalenud tudengid ja vabakuulajad Marja-Liisa Plats, Jaanus Siim ja Ain Protsin. Näitusel aitasid materialiseeruda Eesti Kultuurkapital, kes toetas rahaliselt trükitöid, ning Tartu Ülikooli raamatukogu ja Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kunstide keskus. Fotod trükkis Seri Disain.

Näitus „Riburada > Semantilised vainoköied“ on ülikooli raamatukogu konverentsisaali fuajees avatud tööpäeviti kell 10–21 ja nädalavahetusel kell 12–18 kuni 22. juunini.

Lisainfo: Margot Must, kunstide keskuse koordinaator, 506 3686, margot.must@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik