TÜ vene kirjanduse õppetool korraldab rahvusvahelise teaduskonverentsi vene emigrantide kultuurist

Konverentsil käsitletakse 20. saj vene pagulaskultuuri esindajate kriitilisi ja kirjandusteaduslikke töid, mis analüüsivad pagulaskirjanike endi loomingut. Teisalt iseloomustab neid püüd kõrvutada emigrantlikku kirjandust temaga samaaegselt teostuva sovetliku kirjandustoodanguga.

Kavandatavad ettekanded lubavad tüpoloogiliselt võrrelda vene ja eesti pagulaskriitika ning kirjandusteaduse vastuvõtu mehhanisme, mis leiavad väljendust metropoli ja diasporaa kultuuride võrdluses.

Konverents jätkab 1960. a meie Tartu Ülikoolis alguse saanud 20. saj. vene kirjanduse ajaloo ning teooria teemadele pühendatud rahvusvaheliste teadusürituste traditsiooni, millele panid aluse akadeemik Juri Lotman ning läinud sajandi vene kirjanduse ajaloo ja poeetika üks silmapaistvamaid uurijaid prof Zara Mints. Samas jätkatakse ka aastaid kestvat Tallinna ning Tartu ülikoolide ühisprojekti vene pagulaskultuurist.

Teadusüritus korraldatakse baasifinantseeritava teema "Vene kogukonna kultuur Eestis rahvusvähemuste ja rahvuskultuuri paradigmas 19.- 20.saj. algul" raames. Sellel osalevad tuntud vene ja eesti kirjanduse uuriajad Leedust, Eestist, Venemaalt, Iisraelist ja Kanadast.

Esinevad:
Eesti Kirjandusmuuseumi direktor Janika Kronberg,
Tallinna Ülikooli professor Rein Veidemann,
TLÜ vanemteadur Aleksandr Danilevski,
TÜ ja TLÜ ülikoolide professor Mihhail Lotman,
Vilniuse Ülikooli professor Pavel Lavrinets,
Moskva Ülikooli professor, Tartu-Moskva semiootilise koolkonna märkimisväärsemaid esindajaid fil dr Tatjana Tsivjan,
Edmontoni Ülikooli professor Jelena Pogosjan,
TÜ vene kirjanduse õppejõud dotsent Lea Pild,
lektor Roman Voitehhovit¨
TÜ vene kirjanduse õppetooli doktorandid F. Vinokurov ja L. Zubarev jt
(esindatud on veel Jeruusalemma, Sankt-Peterburi ülikoolid, TÜ Narva kolledž, Venemaa Teaduste Akadeemia Vene Kirjanduse Instituut)

Konverentsi läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo: Lea Pild, TÜ vene kirjanduse dotsent, korralduskomitee esimees (lea.pild@ut.ee).

Ande Etti
TÜ pressiesindaja