Tuntud poliitikateadlane peab Tartu ülikoolis avaliku loengu

Arvukate Venemaad käsitlevate raamatute ja artiklite autor, Kenti ülikooli Venemaa ja Euroopa poliitika professor Richard Sakwa peab teisipäeval, 5. märtsil kell 10.15 Lossi 36-215 avaliku loengu „Putin Redux: Continuity and Change“.

Professor Sakwa küsib oma loengus: Putin on tagasi Venemaa presidendi toolil, kuid on see  ikka seesama Putin? Kas tegemist on sellesama riigiga, mis enne? Nii Venemaa kui muu maailm on liikunud edasi. Kas Putin suudab sammu pidada?

2012. aasta presidendivalimiste kampaania käigus üllitas Putin mitu tähtsat dokumenti, mis üheskoos võetuna annavad aimu kujuvõtvast „putinismi“-ideoloogiast. Isegi kui Putin sooviks, ei saaks ta enam Venemaad valitseda nii, nagu tegi ta seda perioodil 2000-2012. Masside mobiliseerumine protestiks vildakate parlamendi- ja presidendivalimiste vastu näitab, et kodanikuühiskond on muutunud küpsemaks ega aktsepteeri enam alluva rolli Venemaa poliitilises süsteemis.

Dmitri Medvedevi püsimine peaministri toolil hoiab elus reformistide lootusi. Putini poliitiline agenda on reaktsiooniline, kuid seda iseloomustab ka püüd leiutada toimiv retsept riigi moderniseerimiseks. Samal ajal on välispoliitilised väljakutsed omandanud konkreetsemad piirjooned: Venemaa piiri taga kogub jõudu Hiina, Nõukogude-järgne Euraasia vaeb regionaalse lõimumise võimalusi, Euroopa liit püüab majandust jalule aidata, Süüria-laadsed kriisid vajavad läbimõeldud vastust, geopoliitiline rivaliteet USA-ga jätkub.Putin on tagasi, aga nii Venemaa kui muu maailm on liikunud edasi. Kas Putin suudab sammu pidada?

Richard Sakwa on Venemaa ja Euroopa poliitika professor Kenti ülikoolis. Ta on olnud õppejõudEssexiülikoolis ja Kalifornia ülikooli Santa Cruzi harus. Sakwa osaleb kuningliku rahvusvaheliste suhete instituudi Venemaa ja Euraasia programmi töös ning on mitmete uurimisasutuste ja rahvusvaheliste võrgustike nõukogude liige.

Loeng toimub 5. märtsil 2013 kell 10.15-11.45 TÜ Euroopa liidu-Venemaauuringute keskuses Lossi 36-215, Tartu.

Inglisekeelsele loengule on kõik huvilised teretulnud.

Lisainfo: Siiri Maimets, tel 50 67 257; 737 5199, e-mail: siiri.maimets@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja