Ülikool promoveeris aktusel 162 uut doktorit

Neljapäeval, 1. detsembril, rahvusülikooli 92. aastapäeva aktusel saab Tartu Ülikoolis diplomid kätte kõigi aegade suurim arv doktoreid – 162. Promoveeritakse ka viis audoktorit ja selgub TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37830","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Rahvusülikooli 92. aastapäeval, 1. detsembril algusega kell 12 saavad Tartu Ülikooli aulas diplomid 162 värsket doktorikraadi omanikku – tegemist on kõigi aegade suurima doktoritööd kaitsnute arvuga ülikooli ajaloos.

TÜ rektor prof Alar Karis kinnitas, et Tartu Ülikool on teinud jõupingutusi doktoriõppes lõpetamiseni jõudjate arvu suurendamiseks ning see töö on vilja kandnud. "Hea meel on selle üle, et järjest enam leiavad doktoritööde tulemused tee laiema avalikkuse huviorbiiti ning lisaks kitsamale akadeemilisele kogukonnale kõnetavad värskete doktorite teadustulemused nii tavalugejaid kui ka riigiasutusi ja ettevõtjaid," avaldas Karis rahulolu.

Aktuse avab kõnega rektor prof Alar Karis. Akadeemilise loengu pidamise järg on sel aastal arstiteaduskonna käes. Ettekande pealkirjaga "Pontes inter aetates et homines" ("Sillad aegade ja inimeste vahel") peab TÜ inimese füsioloogia professor, akadeemik Eero Vasar.

Tartu Ülikooli audoktoriteks promoveeritakse Rootsi õigusteadlane Erik Nerep; Soome arstiteadlane, tunnustatud maksakirurg Krister Höckerstedt; Soome ajaloolane ja estofiil, Jyväskylä ülikooli professor Seppo Zetterberg; USA bioloog, Swarthmore College’i Howard A. Schneidermani bioloogiaprofessor ja Helsingi ülikooli külalisprofessor Scott F. Gilbert ning tunnustatud Vene psühholoog, Dubna looduse, ühiskonna ja inimese uurimise ülikooli psühholoogiaosakonna asutaja, Moskva kõrgema majanduskooli psühholoogiaprofessor Vladimir Zint¨enko.

Teatavaks tehakse ka 2011. aasta Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinna laureaat, järjekorras juba kaheksas. Rahvusmõtte auhind on mõeldud inimesele, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasist taiese. Laureaat avalikustatakse aktusel, eelmisel aastal pälvis auhinna kirjanik Mats Traat.

Tervitustega esinevad aktusel veel Tartu linnapea Urmas Kruuse ning TÜ filosoofiateaduskonna folkloristika eriala doktorant Helen Kästik. Muusikalised vahepalad on Tartu Akadeemiliselt Meeskoorilt ja TÜ sümfooniaorkestri keelpillikvartetilt.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest algava tõrvikrongkäiguga. Traditsiooniline rahvusülikooli aastapäevaball algab samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Aastapäevaürituste raames annab TÜ Sihtasutus reedel, 2. detsembril algusega kell 14 TÜ ajaloo muuseumi valges saalis üle oma iga-aastased stipendiumid. Kell 16 esitleb prof Juhan Maiste TÜ kunstimuuseumis raamatut "Johann Wilhelm Krause. Kataloog 3. Linnaehitajana Tartus".

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, kady.sostar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja