Ülikooli arengufond toetab TÜ raamatukogu ettevalmistusi suureks rahvusvaheliseks koostööprojektiks

Esimesena sai TÜ arengufondist toetust Tartu ülikooli raamatukogu projekt, mis oli edukas Euroopa Liidu HERA programmi esimeses taotlusvoorus. Toetus võimaldab läbi viia vajalikud ettevalmistused, et projekt “Helleno-Nordica: Rediscovering the Humanist Greek heritage of the Baltic Sea Region“ võiks edukalt konkureerida järgmises voorus ning jõuda rahastuseni.

Projekti vastutava täitja, TÜ raamatukogu teaduskeskuse teaduri Janika Pälli sõnul on Helleno-Nordica projekti jõudmine HERA programmi teise taotlusvooru rõõmus üllatus, sest konkurents oli väga tihe ning tavaliselt on juhtivpartnerid suurtest Euroopa teadusasutustest. „Koos välisülikoolide partneritega on meie peamine eesmärk näidata, kuidas Vana-Kreeka kultuur ja keel on mõjutanud Euroopa ja eelkõige Läänemere regiooni kultuurilugu 16.-18. sajandil, aidates kaasa Läänemeremaade euroopaliku identiteedi tekkele ning eneseteadvuse tõusule. Ent usume, et meie projekt tõestab ka teadusraamatukogude (Tartu ja Rostocki ülikoolis) ja teaduskondades põhinevate uurijate tihedalt integreeritud koostöö suuri eeliseid. TÜ arengufondi toetus aitab korraldada veel mõned vajalikud kohtumised projektipartneritega, saada maksimaalselt lisatuge ja konsultatsioone spetsialistidelt (ITst kuni piirkonna ajaloo üksikdetailide ekspertideni) ning keskenduda projektjuhil maksimaalselt taotluse ettevalmistamisele, mis loodetavasti esineb ka teises taotlusvoorus edukalt,“ ütles Päll.

Teadusprorektor Marco Kirm ütles, et tal on väga hea meel, et arengufondi finantseering on abiks suure potentsiaaliga teadusprojektide ettevalmistamisel läbi hiljuti avatud rahvusvaheliste projektide taotluste toetusmeetme. „Tartu ülikool on otsustanud motiveerida ülikooli teadlasi osalema kõrgetasemelistes rahvusvahelistes uurimisprogrammides. Me oleme lähenenud küsimusele laiemalt ning ei ole piiranud ainult H2020 või COST rahastamisskeemidega, mida toetab ka Eesti riik läbi ETAGi. Ma loodan väga, et esimene eraldatud finantseering aitab TÜ teadlastel valmistada ette HERA programmi rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise taotluse, kus TÜ on juhtpartneriks. Liidrirolli võtmine sellistes taotlustes aitab kasvatada TÜ konkurentsivõimet ja mõju globaalsel teadusmaastikul,“ ütleb Kirm.

HERA (Humanities in the European Research Area) programmi eesmärk on luua võimalusi rahvusvaheliseks teadustööks humanitaarteaduste valdkonnas. HERA programmile esitati üle 600 taotluse ning nendest 100 valiti teise taotlusvooru. Kokku rahastatakse eeldatavasti 20 projekti.

Helleno-Nordica uurimisprojekti kogueelarve on 1 150 000 eurot ja lisaks Tartu ülikoolile (TÜ raamatukogule) osalevad selles meie partnerülikool Helsinki ülikool, Rostocki ülikool ja Rostocki ülikooli raamatukogu ning Lundi ülikool.

Tartu ülikooli arengufondi poolt finantseeritav meede toetab sarnaste projektitaotluse ettevalmistamist kuni 7000 euroga, toetuse kasutamise tähtaeg on 2016. aasta juuni lõpp.

Lisainfo: Marco Kirm, TÜ teadusprorektor, 737 5611, marco.kirm@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392