Ülikooli kunstimuuseumis on erakordne võimalus uudistada muumiaid

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on 28. juunini võimalik uudistada kahte Egiptuse poisslapse ning ühte koera muumiat.

Tartu ülikoolile kingiti Egiptusest pärit esemete kogu, sh nimetatud muumiad, 1819. aastal. Kinkijaks oli Liivimaa maanõunik ja Väimela mõisnik Otto Magnus von Richter, kelle eesmärk oli ärgitada järeltulevaid põlvi teaduslikule ettevõtlikkusele.

"Kuigi muumiaid uuriti ülikooli anatoomikumis, siis ei ole kahjuks midagi täpsemat teada tehtud uuringute tulemustest. Uurimisest annavad tunnistust vaid paberitesse pakitud hamba- ja nahakillukesed, avatud kõhuõõs ja käsivars, millest pool on eemaldatud. Muumiate vanus määrati 1981. aastal ning hinnanguliselt on need inimesed elanud umbes 2000 aastat eKr," selgitab TÜ kunstimuuseumi koguhoidja Jaanika Anderson. Luuarheoloog Martin Malve määras hammaste järgi laste vanuseks surma hetkel 2-4 aastat ja 9-14 aastat.

Muumiaid saab uudistada ülikooli kunstimuuseumi piletiga E-R 11-18.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja