Üliõpilastele tuleb anda eri arenguvõimalusi

TÜ õpetamisoskuste arendamise konsultant Kaire Uiboleht uuris oma doktoritöös seoseid õpikeskkonna ja bakalaureuseastme üliõpilaste õppimisviisi vahel. Selgus, et sisukeskne õpetamine mõjutab üliõpilasi õppima pigem pealiskaudselt.

Uurimistöö tulemusena leidis Uiboleht, et mida enam oli õppejõu õpetamisviisi kirjeldustes sisukesksele (ka õppejõukesksele) õpetamisele omaseid elemente, seda enam kirjeldasid üliõpilased pindmist õppimisviisi ja kehva kvaliteediga õpiväljundeid.

Mida rohkem kirjeldasid õppejõud aga õppimiskeskseid õpetamise elemente – õppemeetodite variatiivsust, autentseid ja proovile panevaid ülesandeid, elulisi näiteid, meeldivat atmosfääri, kaasatöötamist toetavat loengut –, seda enam kirjeldasid üliõpilased sügavat õppimisviisi ja kvaliteetsete õpiväljundite saavutamist.

„Uurisin õppejõu loodud õpikeskkonna – st õpetamisviisi – ja õppimise vahelisi seoseid kolme juhtumi võrdluses. Leidsin kahest Eesti kõrgkoolist kolm õppeainet, mis olid omavahel sisu ja teemade poolest sarnased, aga õppejõudude õpetamisviisi poolest erinevad. Tegin intervjuusid nii õppejõudude kui ka üliõpilastega,“ võtab värske doktor mitme juhtumi uuringu kokku.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis