Uuring: skautlus valmistab noori ette eluks muutuvas maailmas

Täna tutvustas Tartu Ülikool uuringut, kus hinnati Eesti Skautide Ühingu tegevuse mõju noorte arengule. Uuringust selgus, et noorteorganisatsioonis osalemine aitab kaasa nii eluks vajalike oskuste omandamisele, meeskonnatöö arendamisele kui ka kodanikuaktiivsuse kasvule.

Skaudiliikumine, mis on saanud alguse enam kui sajand tagasi, on väga heas kooskõlas kõige nüüdisaegsemate arusaamadega noorte arengu põhimõtetest, tõdesid Tartu Ülikooli teadlased uuringuaruandes. Näiteks selgub uuringust, et viimastel kohalike omavalitsuste valimistel osales valimiseas skautidest 79%, samal ajal kui 16–17-aastaste noorte üldine valimisosalus oli 59%. Seega on skautide ühiskondlik aktiivsus tunduvalt suurem kui nende eakaaslastel. Samuti ollakse positiivsemalt meelestatud ajateenistusse asumise suhtes.

Uuringut juhtinud ühiskonnateaduste instituudi üldsotsioloogia dotsendi Kairi Kasearu sõnul on Eesti noored ja noorsootöö saanud viimasel ajal suhteliselt palju tähelepanu. Tehtud ja tegemisel on mitu noori ja nende eluolu käsitlevaid uuringut. Skaudiliikumist käsitlev töö on noorteuuringutele oluline täiendus.

Haridus- ja Teadusministeeriumi noorteosakonna juhi Reelika Ojakivi sõnul on noorteühendustel tähtis roll oma liikmete kaasamisel otsuste tegemisse ja nende võimestamisel, et nad oleksid aktiivsed kodanikud. 

Uuringut koordineeris Eesti Skautide Ühing. Varem ka ühingu peaskaudi ametis olnud Kristjan Pomm lisas, et unistus analüüsida, kas ja kuidas nüüdseks juba enam kui 100-aastase traditsiooniga skaudiliikumine on mõjutanud Eesti noorte arengut, on olnud mõttes mitu aastat. Tal on hea meel, et see õnnestus teoks teha just tänavu, mil praegune Eesti skaudiorganisatsioon tähistab oma 25. tegutsemisaastat.

Eesti Skautide Ühing on ilmselt üks esimesi Eesti noorteorganisatsioone, mille mõju noorte arengule on koos teadlastega hinnatud.

Uuringuraporti „Skaudid Eestis 2020: skautluse tajutud mõju isiklikule arengule, oskustele ja edasistele eluperspektiividele“ täisteksti leiab siit.

Lisateave: Kairi Kasearu, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi üldsotsioloogia dotsent, 5666 4952, kairi.kasearu@ut.ee
Kristjan Pomm, Eesti Skautide Ühingu auskaut ja uuringu koordineerija, 509 7110, kristjan@skaut.ee