Uus raamatusari avab eesti keele eri tahke

Reedel, 27. novembril kell 15 esitletakse Tartu ülikoolis (Jakobi 2-114) sarja „Eesti keele varamu“ esimest raamatut, TÜ eesti keele vanemteaduri Reet Kasiku „Sõnamoodustust“. „Eesti keele varamu“ kasutajatena nähakse kõiki, kelle töö, õpingud või huvid seostuvad eesti keele tundmisega.

Tartu ülikooli kirjastuse sari „Eesti keele varamu“ koosneb kaheksast köitest, mis avavad eesti keele eri tahke, võtavad kokku eesti keele läbiuurituse praeguse seisu ja teevad esimest korda ühtse väljaandena kättesaadavaks kogu peamise info eesti keele ehituse ja kasutuse kohta.

Sarja esimene köide, Tartu ülikooli eesti keele vanemteaduri Reet Kasiku „Sõnamoodustus“ kirjeldab sõnavara struktuuri ja rikastuse võimalusi. Vähem kui kümnendik eesti keele sõnadest on lihtsõnad, üle 90% on liitsõnad ja tuletised. Raamat näitab, missuguseid tähendusseoseid on eesti keele sõnamoodustusvahenditega võimalik luua, ning kirjeldab produktiivseid ja reeglipäraseid võimalusi, mida kasutatakse uute sõnade moodustamiseks. Sõnastikusõnade kõrval on raamatus rikkalikult näiteid spontaanselt loodud tekstisõnadest.

„Eesti keele varamu“ on läbi aegade esimene ja suurim monograafiate sari eesti keele kohta. Sellesse kuuluvad ülevaateteosed eesti kirjakeele struktuurist (sõnamoodustusest, vormimoodustusest, lauseõpetusest, hääldusest), suulisest eesti keelest, eesti keele ja eesti kirjakeele ajaloost ning eesti murrete grammatikast. Eesti keele tervikkäsitluste väljaandmine on üks „Eesti keele arengukava 2011–2017“ ülesandeid.

Teoseid koostavad keeleteadlased Tartu ülikoolist, Tallinna ülikoolist ja eesti keele instituudist. Tervikkäsitluste koostamist rahastab haridus- ja teadusministeerium ja riiklik programm „Eesti keel ja kultuurimälu II“. Koostamise korraldamisele aitab kaasa Emakeele Selts.

Raamatu esitlust korraldavad Tartu ülikooli kirjastus, Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ja emakeele selts.

Lisainfo: Ivo Volt, Tartu ülikooli kirjastuse peatoimetaja, tel: 52 71764, e-post: Ivo.Volt@ut.ee.

Virge Tamme