Väliseesti külalisprofessor räägib mõtteloo seminaris 20. sajandi keelelise vaimustuse kahetisest väljendumisest

Esmaspäeval, 12. oktoobril peab väliseesti külalisprofessor David Ilmar Lepasaar Beecher filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo seminaris ettekande teemal  „Keel kui meie aja kangelane: empaatia ja võõrandumine keelelisel sajandil“.

20. sajandil läbisid peaaegu kõik sotsiaal- ja humanitaarteaduste erialad keelelise pöörde, mille tulemusena hakati neis rakendama keeleteaduse mõisteid ja keelest pärinevaid mudeleid. Keelele omistati enneolematut võimu ja tähtsust maailma mõistmisel, tõlgendamisel, isegi muutmisel. Keelest ja keelelisest mõtlemisest vaimustusid mingil määral ka loodusteadlased.

Ettekandes püüab Beecher iseloomustada ja piiritleda nn keelelise sajandi tunnusjooni mõtteloos ning mõista tollase keelelise vaimustuse kahetist väljendumist kas ema- või võõrkeele kaudu.

Ettekanne toetub teadusartiklile „Language as the Hero of Our Time“, mis on sündinud Beecheri doktoritöö taotlusest leida ühine keelepind kahele Tartu Ülikooli 20. sajandi rahvusvaheliselt tunnustatud teadlasele – Juri Lotmanile ja Paul Aristele. Mõlemad kehastasid nõukogude ajal väikelinnas Tartus erilist maailmakodaniku vaimsust, aga vaatamata ühisele keelevaimustusele nad omavahel ühist keelt ei leidnud.

Seminar toimub 12. oktoobril kell 16.15 Jakobi 2-336. Enne seminari soovitame tutvuda viidatud teadusartikliga.

Mõtteloo seminar on foorum mõtteloo teemaliste projektide ning uurimistulemuste tutvustamiseks kolleegidele, üliõpilastele ja laiemale huviliste ringile. Mõttelugu on siinjuures defineeritud laialt, hõlmates ka filosoofia ajalugu, teaduslugu, õigusajalugu, usundilugu ja muid piirnevaid distsipliine.

Lisateave: Pärtel Piirimäe, Tartu Ülikooli mõtteloo professor, partel.piirimae@ut.ee