Välisülikoolide esindajad jagasid reformimise kogemusi

Tartu ülikool korraldas neljapäeval, 26. veebruaril kell 1518 Jakobi 2-226 ingliskeelse seminari „Kuidas teha edukaid reforme – kahe välisülikooli kogemus“, kus tutvustati kahe eduka välisülikooli struktuuri- ja juhtimisreformi kogemusi ning arutati, mida nende poolt tehtust ja saavutatust oleks Tartu ülikool valmis eesmärkide täitmiseks rakendama.

Põhikirja rakendamise komisjoni esimees Marco Kirm heitis valgust seminari korraldamise põhjustele: „Uus arengukava seadis Tartu ülikoolile sihid, mille suunas liikuda ja uus põhikiri annab raamistiku eesmärkideni jõudmiseks. Hetkel oleme etapis, kus arutame ülikooli põhitegevuste korraldamise põhimõtteid uues struktuuris, et saavutada struktuuri- ja juhtimisreformi peamised eesmärgid – suurem koostöö ja laiapõhjalisem planeerimine, finantsiline hakkamasaamine ning vastutuse kandmine ülikooli kui terviku eesmärkide ees.“

Kirmi hinnangul on nii Glasgow ülikool kui ka Ida-Soome ülikool kõrgetasemelised ja tunnustatud ülikoolid ning neil mõlemal on äsjane reformikogemus. „Kutsusime nende esindajad Tartusse, et õppida nende kogemusest ja kui võimalik, teha ise paremini.“

Seminari avas TÜ rektor professor Volli Kalm ülevaatega Tartu ülikooli põhikirja rakendamisest.

Kahte erinäolist reformikogemust tutvustasid Glasgow ülikooli strateegiajuht professor Neal Juster ja Ida-Soome ülikooli rector emeritus professor Perttu Vartiainen.

Professor Neal Juster tutvustas oma ettekandes Glasgow ülikooli struktuuri- ja juhtimisreformi tegemise põhjuseid ja hindab seatud eesmärkide saavutamist. Glasgow ülikoolis võeti reformiotsused vastu 2009. aasta sügisel ning juba 2010. aasta sügiseks oli ümberkorralduste tulemusena üheksast teaduskonnast ja 78 instituudist loodud neli kolledžit.

Perttu Vartiainen rääkis Kuopio ja Joensuu ülikoolide liitumisel tekkinud Ida-Soome ülikooli näitel „alt üles“ toimunud struktuurimuudatustest. Ida-Soome ülikool asutati 2010. aastal Joensuu ülikooli ja Kuopio ülikooli liitumisel. Varem oli kahes ülikoolis kokku 13 teaduskonda, täna koosneb Ida-Soome ülikooli akadeemiline struktuur neljast teaduskonnast.

Ettekannetele järgnes arutelu Tartu ülikooli nõukogu liikme, molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktori professor Toivo Maimetsa juhtimisel.

Arutelul otsiti vastuseid küsimustele, milliseid muudatusi on tänu reformidele täna saavutatud nendes ülikoolides, kas valitud reformide elluviimise tee oli kõige otstarbekam ja mida soovitatakse Eesti ülikoolidel teha teisiti ja paremini?

Vaata seminari ülekannet:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"335819","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Marco Kirm, Tartu ülikooli teadusprorektor, tel: 737 5611, 5342 7170, e-post: marco.kirm@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392