Värskes UTs: Kuidas vajalik kõrgharidusreform ellu viia?

Kuigi riigikogusse jõudnud eelnõu kannab vähepretensioonikat pealkirja "Ülikooliseaduse, rakenduskõrgkooli seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus", sisaldab see endas ometi põhjalikku pööret mitte üksnes kõrghariduse rahastamises, vaid võimalik, et ka sisus ja kvaliteedis, kirjutab TÜ majanduspoliitika professor Jüri Sepp värskes UTs.

Vastupidiselt eelnõu autorite ja kõigi meie headele ootustele ei pruugi need muutused olla praeguse versiooni korral siiski positiivsed. Tahaksin toonitada kahte ohtu:
1. Rahastamispõhimõtete planeeritud muutmise tulemusena kaotavad tegelikult kõik kõrgharidusega seotud pooled eriti sotsiaalteaduste valdkonnas.
2. Kavandatud muudatused ei toeta elukestva õppe põhimõtteid, vaid pigem õõnestavad neid.

Esimese ohu puhul viib loobumine õppeteenustasu võtmise võimalusest täiskoormusega õppivatelt üliõpilastelt kahe alternatiivini: suure lisakoormuseni riigieelarvele või üliõpilaste valikuvõimaluste ja õppetöö kvaliteedi languseni kõrghariduse kahel esimesel astmel.

Edasi loe UTst!

Veel: Rahvusvaheline mees loob Tartus koostöösildu; Kuidas tippsportlaseks saada ja jääda? ja palju muud põnevat leiab ajakirja UT novembrinumbrist.