Vega kanderaketi start otsustatakse lühikese etteteatamisega

Euroopa kanderakett Vega, mis viib kosmosesse Eesti esimese satelliidi ESTCube-1, ootab kosmosesadama stardiplatvormil ilmastikuolude normaliseerumist. Start võib toimuda lähiajal lühikese etteteatamisega.

ESTCube-1 delegatsiooni juht Euroopa kosmosesadamas Prantsuse Guajaanas, Tartu ülikooli doktorant Silver Lätt teatas, et stardi edasilükkamise põhjuseks olnud tugevad tuuled atmosfääri ülakihtides ei vaibunud nädalavahetusel, vaid hoopis tugevnesid. „Pühapäeval oli tuul veelgi hullem, kui reedel, nii et täna starti ei toimunud. Kosmosesadama meteoroloogid jätkavad pidevalt atmosfääri sondeerimist ning kui tuul vaibub, võib Vega startida nüüd vaid mõnetunnise etteteatamisega,“ ütles Lätt.

Kõik kolm Vega pardal olevat satelliiti, Eesti ESTCube-1, Euroopa kosmoseagentuuri Proba-V ja Vietnami VNREDSat-1 viiakse maalähedasele polaarorbiidile, mille eriliseks omaduseks on sünkroniseeritus päikese asendiga. Orbiidi parameetrid on sellised, et satelliit jõuab samasse kohta Maa kohal alati kohaliku aja järgi samal kellaajal. „Kujutage ette tasandit, mis läbib Maad ülevalt alla. Et satelliiti sellel tasandil asuvale orbiidile viia, tuleb oodata, kuni Maa igapäevase pöörlemise tagajärjel asub ka kosmosesadam sellel tasandil. Neist lihtsatest kaalutlustest lähtuvalt saab Vega startida ainult kindlal kellaajal ja stardi edasilükkamine toimub 24 tunni kaupa,“ selgitas ESTCube-1 projekti juhendaja Mart Noorma ning lisas, et kuna see kellaaeg, mil Prantsuse Guajaana asub satelliitidele ettenähtud orbiidi tasandil on 23.06 kohaliku aja järgi, peavadki Eesti kosmosehuvilised, kes ajaloolisele stardihetkele tunnistajateks tahavad olla, otseülekande jälgimiseks väga vara tõusma.

ESTCube-1 ametlik operatiivne uudistekanal: http://www.facebook.com/estcube

Lisainfo: Mart Noorma, ESTCube-1 programmi juhendaja, tel: 523 9159, e-post: mart.noorma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja