Eesti õpilased võitsid Indoneesias toimunud bioloogiaolümpiaadil kolm pronksmedalit

6.–13. juulil toimus Indoneesias Balil rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad, kus selgitati välja maailma parimad noorbioloogid. Oma teadmised pani proovile 238 kooliõpilast 61 riigist. Olümpiaadil osalenud kaks Tallinna reaalkooli õpilast ja üks Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane pälvisid eraldiseisvalt oma teadmiste eest pronksmedalid.

Rahvusvahelisel olümpiaadil esindasid Eestit tänavu Kärdla ühisgümnaasiumi lõpetanud Riin Viigipuu, Tallinna reaalkooli õpilased Enna Elismäe  ja Uku-Kaspar Uustalu ning Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi kasvandik Siim Kurvits.

Teadmiste võrdlemiseks pidid õpilased lahendama praktilisi töid raku- ja molekulaarbioloogias. Taimefüsioloogia ning -anatoomia praktikumis tuli analüüsida taimepigmente erinevate meetoditega ning uurida mikroskoobis taime juure anatoomiat. Loomaanatoomia ja -füsioloogia eeldas teadmisi kalamaimude vastupidavusest vee soolsuse muutustele. Lisaks oli tarvilik määrata krevette nende välistunnuste põhjal ja saadud tulemuste järgi esitada korrektne fülogeneesipuu. „Teoorivoorud polnud samuti kergete killast, mistõttu oli ka rahvusvahelisel žüriil palju tegemist, et kõik teooriaküsimused korrektselt vormistatud saaksid,“ rääkis Eesti võistkonna esindaja, Tartu Ülikooli vivaariumi juhataja Sulev Kuuse.

Rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi esikolmiku moodustasid Singapuri, Lõuna-Korea ja Taiwani esindajad. Eestist võitsid pronksmedalid Enna Elismäe, Uku-Kaspar Uustalu ja Siim Kurvits. „Tubli oli ka Riin Viigipuu, kuid natuke jäi vajaka kogemustest praktiliste tööde tegemisel,“ ütles Kuuse. Kokkuvõttes tõdes juhendaja, et Eesti laste tulemused olid igati tublid, sest oma teadmiste poolest olid nad igati võrreldavad maailma parimate bioloogiatundjatega. „Selle eest tänud kõigile noorte innustajatele: kodudele, õpetajatele ja sõpradele ning Tartu Ülikooli üliõpilastele ja õppejõududele, kes on järjepidevalt tegelenud meie võistkonna ettevalmistamisega.“

Lisainfo: Sulev Kuuse, Eesti võistkonna esindaja, Tartu Ülikooli vivaariumi juhataja, tel: 737 5060, e-post: sulev.kuuse@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja