Eestile Euroopa geograafiaolümpiaadilt teine koht

29. ja 30. augustil Microsoft Teamsi vahendusel toimunud Euroopa geograafiaolümpiaad oli Eesti õpilastele edukas – koju toodi kolm medalit. Eesti parimana tuli Jürgen Öövel üldarvestuses 2. kohale ja võitis sellega kuldmedali. Oliver Mõttus ja Maivo Sirelbu jõudsid mõlemad pronksini.

Olümpiaadi virtuaalse korraldamise võttis sel aastal enda kanda Belgradi Andekate Noorte Piirkondlik Keskus, kes vastutas ka 2017. aasta rahvusvahelise geograafiaolümpiaadi eest. Üritust toetasid nii Serbia haridusministeerium, Belgradi Ülikool kui ka mitu erafirmat.

Uut tüüpi võistlusel osales 14 Euroopa riiki ja see peeti kahes vanuserühmas. 12–15-aastastest osales 28 õpilast, 16–19-aastastest pani oma geograafialased teadmised proovile 53 osalejat. Eestit esindas vanemas vanuserühmas kolmeliikmeline võistkond, mille koosseisus olid Jürgen Öövel (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass, õpetaja Ülle Seevri), Oliver Mõttus (Miina Härma Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Maiu Kaljuorg) ja Maivo Sirelbu (Paide Hammerbecki Põhikooli 9. klass, õpetaja Jaanus Moppel).

Olümpiaadi eel ja ajal andsid korraldajad osalejatele väga täpseid juhiseid. Keskkonda katsetati kõigepealt kodudes, proovitestiks ja lõppvõistluseks kogunesid Eesti võistlejad nõuetekohaselt Tartu Ülikooli teaduskooli ruumidesse. Suure harjutamise tulemusena toimis kõik valutult. Kuna tänavusel koroonakevadel sai riikliku olümpiaadi lõppvoor tavapärases vormis toimuda vaid üksikutes maades ja Eestiski korraldati võistlus Moodle’i keskkonnas ja kodudes, ei valmistanud e-võistlus üllatusmomente.

Geograafiaolümpiaad toimus kolmes osas: alustuseks tuli 90 minuti jooksul lahendada praktilisi ülesandeid, järgnes 20-minutiline valikvastustega multimeediatest ja võistluse lõpetas tunniajaline kirjalik töö. Praktilises töös tuli tegelda maaga ühendatud jões oleva saare planeerimisega, määrata maakasutust ja pindala, raudteesilla asimuuti jms. Kirjalik töö kattis kõiki geograafia valdkondi alates geomorfoloogiast ja kliimast kuni rahvastikuni.

Võistkonna juhendaja Anu Printsmanni sõnutsi oli üllatuslikult probleeme ajaga: „Proovitestile kogunesime tund aega varem, kui pidanuks, vaatamata elektrooniliste kalendrite sünkroniseerimisele. Praktilises töös jäi aega üle, samal ajal kui kirjaliku töö 50 küsimusele sooviti pikemaid seletavaid vastuseid vaid tunni jooksul.” Sellest hoolimata jäid eestlased lõpptulemusega rahule.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisateave: Anu Printsmann, geograafiaolümpiaadi võistkonna juhendaja, 5347 1524, anu.printsmann@tlu.ee