Eestlased tõid rahvusvaheliselt matemaatikavõistluselt koju kolmanda koha

Eesti võistkond saavutas 15.–19. novembril Poolas Szczecinis toimunud rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee (Baltic Way) kolmanda koha.

Eestit esindas 5-liikmeline meeskond koosseisus:
Artur Avameri, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass
Hendrik Vija, Miina Härma Gümnaasiumi 12. klass
Martin Rahe, Tallinna Reaalkooli 11. klass
Rasmus Saame, Tallinna Reaalkooli 12. klass
Kristjan-Erik Kahu, Miina Härma Gümnaasiumi 9. Klass

Mentoritena saatsid õpilasi TÜ tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ning TÜ arvutitehnika ja robootika magister Sandra Schumann.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuleb igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest, eeldab võistkondadelt iga valdkonna head tundmist ning koostööoskust ülesannete lahendamisel. Ühes ülesandes tuli näiteks kindlaks teha, kas võrrandil 7^x=y^2+z^2+1 leidub positiivseid täisarvulisi lahendeid. Samuti tuli uurida Fibonacci jada omadusi ning kindlaks teha, kas 62 politseinikul õnnestub kinni püüda pätt riigis, kus on 2019 linna, millest mõned on omavahel ühendatud teedega.

Võistluse võitis aastase vaheaja järel Peterburi 90 punktiga 100-st võimalikust. Teiseks jäid 83 punktiga võõrustajad Poolast ning suurepärasele kolmandale kohale tuli 70 punktiga Eesti, edestades lähimaid konkurente Leedust 7 punktiga. Kokku osales 11 võistkonda.

Tegemist oli teise korraga viimase 15 aasta jooksul, kui Eesti mahtus esikolmikusse. Viimati saadi sellega hakkama 4 aastat tagasi.

Võistkonna juhendaja Oleg Košiku sõnul on Peterburi ja Poola Balti Tee võistluse pikaaegsed valitsejad ning ülejäänud peavad tihti võistlema kolmanda koha eest. Meie õpilastel õnnestus seekord anda endast maksimum.
Tänavu toimus võistlus juba 30. korda. Esmakordselt 1990. aastal Riias aset leidnud Balti keti auks korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid algselt vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud. Lisaks Balti riikidele panevad Balti Tee võistlusel oma matemaatilised teadmised proovile ka Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Venemaa Peterburi linna võistkonnad.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.