EMAKEELSE ÜLIKOOLI AASTAPÄEVAL ANTAKSE TEIST KORDA VÄLJA RAHVUSMÕTTE AUHIND

Kandidaate saavad esitada Tartu Ülikooli nõukogu, ülikooli teaduskondade ja asutuste nõukogud ning Eestis registreeritud juriidilised isikud kuni 1. novembrini 2005. Auhinna saaja kuulutatakse välja rahvusülikooli aastapäeva aktusel 1. detsembril.

Tartu Ülikooli prorektori prof Jaak Kangilaski sõnul on eestlaste rahvusliku eneseteadvuse ja eneseväärikuse loomisel ning tagamisel olnud eriline tähtsus haridusel. Seetõttu on loomulik, et Tartu Ülikool on eestlaste eneseteadvuse arengule kaasa aidanud oma liikmete tööga, aga ka institutsioonina, mille ajalugu, ajalooline hoonestu ja väärtused on saanud Eesti teaduse ning hariduse sümboliks. Selle üheks väljundiks võibki Kangilaski hinnangul pidada rahvusmõtte auhinna loomist, sest ülikool soovib avalikkusele kinnitada, et rahvusülikooli tulevik on lahutamatult seotud Eesti riigi ja eesti rahvuse tulevikuga.

Eelmise aasta nominentide hulgas olid literaat Ain Kaalep, dirigent Tõnu Kaljuste, kirjanik Jaan Kaplinski, akadeemik Endel Lippmaa, kirjanik Arvo Mägi, kunstnik Kaljo Põllu, luuletaja Paul-Eerik Rummo, helilooja Veljo Tormis, kirjanik Ilmar Talve ja ajaloolane Sulev Vahtre. Rahvusmõtte auhinna võitis neist kirjanik ja etnoloog Ilmar Talve.
Kõik teised nimetatud kandideerivad rahvusmõtte auhinnale ka seekord, auhinnaks on Ilmamaa kirjastuse poolt välja antava "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasist taies.
Ettepanekuid kandidaatide kohta oodatakse TÜ rektori nimele, aadressil Ülikooli 18, 50090 Tartu.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht