Gümnasistid selgitasid välja Eesti parimad bioloogia tundjad

Möödunud nädalavahetusel (10.-11. märts) peeti Tartus 57. Eesti bioloogiaolümpiaadi lõppvoor gümnaasiumiõpilastele. Olümpiaadi lõppvooru oli kutsutud 72 õpilast üle Eesti, kellest osales 64. Kutse said õpilased piirkondades toimunud olümpiaadi tulemuste põhjal. Eesti 21st  piirkonnast kutsuti parima tulemuse saavutanud õpilane, ülejäänud kohad täideti üleriigilise pingerea alusel klasside lõikes, arvestades proportsionaalsuse põhimõtet. Koos gümnaasiumiõpilastega oli kutsutud olümpiaadile ka neli 9ndate klasside õpilast, kes olid varasemalt karastust saanud loodusteaduste olümpiaadidel.

Lõppvoor koosnes teoreetilisest ja praktilisest osast. Praktiliste tööde voorus tuli laupäeval õpilastel prepareerida vihmaussi ning osata tuvastada erinevaid organeid ja teada ka vihmaussi arengubioloogiat, eraldada kanamuna varuaineid ja osata aru saada linnu arengust. Oluline oli tunda piltide järgi selgrootuid ning neid määrata ja uurida koljusid ning aru saada, mis murd on nähtav röntgenpildil. Mikrobiolooigastuli teha jogurti preparaat ning analüüsida tehtud valgusmikroskoobis. Samuti oli vajaosata soolekepikese Esherichiacolitilkküli lahjendus arvutada ning leida bakterite ja hallitusseente arvukus ruumi õhus. Botaanikas  tuli teha taimest prepatraat ja seda analüüsida ning võrrelda püsipreparaadiga., samuti tuli määrata herbaarlehel olevad taimed. Ega see kõik lihtne polnud. Raske ja pikk praktikapäev andis kõigile jõudu pusida pühapäevalvähemraskemate ja veelgi raskemate teooriaülesannete kallal.

Peale tõsist pingutust olid koondtulemuste alusel võistluse parimad klasside lõikes:

• Mari Remm 10. klassid (Hugo Treffneri Gümnaasium)
  • Andreas Must 11. klassid (Tallinna Reaalkool)
  • Meeri Jürgenson 12. klassid (Hugo Treffneri Gümnaasium)

Praktikumide parimateks osutusid:

• Loomaanatoomias ja-süstematikas Andreas Must (Tallinna Reaalkooli 11. kl.)
  • Immunoloogia esikoht jagati seitsme võrdse vahel. Nendeks olid Annika Viiksaar (Kadrina Keskkooli 12. kl.), Andres Must (Tallinna Reaalkooli 11. kl.), Hanna-Riia Allas, Richard Luhtaru, Kirke Joamets, Joosep Kaimre (vastavalt Hugo Treffneri Gümnasiumi 10., 11., 11. ja 12. kl.) ja Kertu Kiivit (Läänemaa Ühisgümnaasiumi 12. kl.).
  • Botaanikas Annabel Sarapuu (Pärnu Koidula Gümnaasiumi 12. kl.)
  • Mikrobioloogias Äli Agnes Järve (Viljandi Gümnaasiumi 12. kl.)

Täielikud tulemused koos žürii lõppotsusega on leitavad lehelt: https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/bioloogiaolumpiaad

Tulemuste koondtabeli põhjal oodatakse rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi võistkonda kandideerima järgmisi õpilasi:

Eesnimi

Perekonnanimi