Pärmirakkude geneetiline ümberprogrammeerimine tõi Tartu Ülikooli üliõpilastele rahvusvaheliselt võistluselt kuldmedali

31. oktoobrist 4. novembrini toimus Ameerika Ühendriikides Bostonis maailma suurim iga-aastane sünteetilise bioloogia võistlus, kust võttis osa üle 6000 osaleja ja rohkem kui 300 võistkonda 42 riigist. Tartu Ülikoolist osalesid võistlusel tehnoloogiainstituudi loodusteaduste ja tehnoloogia õppekava üliõpilased, kelle võistkond pälvis kuldmedali. Võistlusel muutsid üliõpilased pärmirakke geneetiliselt, et saada rakkude sees toodetavaid kemikaale ja ravimeid senisest lihtsamalt ja tulemuslikumalt kätte.

Rahvusvahelisel geneetiliselt muundatud masinate võistlusel iGEM (ingl The International Genetically Engineered Machine, https://igem.org) Eestit ja Tartu Ülikooli esindanud loodus-teaduste ja tehnoloogia õppekava üliõpilaste võistkond valmistus ürituseks peaaegu terve aasta. Neid juhendanud molekulaarbioloogia teadur Ilona Faustova rääkis, et iGEM-il võib hea õnnestumise korral sündida mõni erakordne ja inimeste igapäevaelu tuntavalt muutev rakendus.

Tartu Ülikooli üliõpilaste loodud lahendust võib tulevikus ja Eesti kontekstis rakendada näiteks puidu biotehnoloogias. Puidust toodetavaid suhkruid saab kasutada bioreaktorites pärmitüvede söötmena. Eesti sünteetilise bioloogia keskus teeb üheks Euroopa suurimaks puidusuhkrute tootjaks pürgiva Eesti ettevõtte Graanul Investiga juba selles vallas koostööd, samuti on alustatud ühisdoktorantuuri projektiga ning Tartus arendatakse puidukeemia ja biotöötluse laborit (www.woodbiotech.com). Loodetavasti leiavad Tartus konstrueeritud sünteetilised pärmid tulevikus kindla koha Eesti puidu tööstuslikul väärindamisel.

Juhendajal jätkus võidumeeskonna kohta vaid kiidusõnu. „Üliõpilaste suure entusiasmi, pühendumise ja rõõmuga tehtud töö tasus end kuhjaga ära. Pärmirakkude muutmise lahendusel on suur potentsiaal kogu maailmas – seda näitab lisaks kuldmedalile ka maailma ühe suurema sünteetilise bioloogia ettevõtte Ginko Bioworks esindaja suur huvi projekti vastu.“

Faustova lisas, et kuigi meie tudengivõistkondadel on läinud iGEM-il päris hästi ka kahel varasemal aastal, mil toodi koju hõbemedal, kinnitas tänavune saavutus Tartu Ülikooli sünteetilise bioloogia valdkonnas lõplikult maailmakaardile. Saadud kuld on märk Eesti sünteetilise bioloogia tipptasemest ja Tartu Ülikooli uuendusliku õppemetoodika efektiivsusest.

iGEM on üleilmne sünteetilise bioloogia üritus tudengitele ja keskkooliõpilastele. Võistluse eesmärk on kasvatada seda uurimisvaldkonda hästi tundvat järelkasvu ning tutvustada avalikkusele sünteetilise bioloogia arenguga kaasnevaid võimalusi. Väga tähtis osa iGEM-ist on võistluseelse aasta jooksul toimuv erialasuhtlus sünteetilise bioloogia ekspertidega üle maailma, koostöö teiste võistkondadega ja teaduse populariseerimine. Võistlusel osalemisega saavad üliõpilased väga hea praktilise kogemuse, lüües kaasa projekti planeerimises, elluviimises ning võistlustules tulemuste tutvustamises ja analüüsimises.

Kuldmedali võitmiseks tuleb maailma parandamise efekt ja selle keskkonnahoidlik sõnum esitada lõppvõistluse ettekandes väga selgelt ja mõjusalt. Eesti iGEM-i võistkonna esinemise kohta kirjutas üks kohtunikest: „Teie projekti esitlemine üldsusele ja populariseerimise osa on eeskujuks teistele ja üks parimaid, mida olen seni näinud. Palun jätkake Eesti sünteetilise bioloogia tutvustamist üle maailma. Teie võistkond jõuab veel väga kaugele.“

Lisateave: Ilona Faustova, TÜ molekulaarbioloogia teadur, 5391 1270, ilona.faustova@ut.ee