Riik suunab ettevõtlusõppe arendamisse 6 miljonit eurot

Haridus- ja teadusministeerium suunab 6 miljonit eurot ettevõtlusõppe tõhustamisse nii üldharidus-, kutse- kui kõrgkoolides, et kujundada koolilõpetajates ettevõtlikku hoiakut, parandada ettevõtluse alaseid teadmisi ja oskusi ning pikemas perspektiivis aidata seeläbi kaasa Eesti arengule.

Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura täpsustas, et kuus Eesti avalik-õiguslikku ülikooli ning lisaks Eesti ettevõtluskõrgkool Mainor ja Estonian Business School on Tartu ülikooli juhtimisel loonud koostöövõrgustiku, et ühiselt arendada ettevõtlusõpet. “HTM-i poolt käivitatud toetusprogramm võimaldab koostööd tugevdada – arendada ühiselt nii õppeaineid, õppematerjale kui eelinkubatsiooni, jagada oma parimaid kompetentse. Lisaks aitavad kõrgkoolid tihedas koostöös ettevõtlusorganisatsioonide ja ettevõtetega tugevdada ettevõtlusõpet ka koolides ja kutseharidussüsteemis,” ütles Puura. “Minu enda hinnangul on vaja tagada, et ettevõtlusõpe oleks elulähedane ja tõeliselt kaasakiskuv – pigem praktilisest tegevustest koosnev ning vigadest õppiv, millesse on põimitud ka vajalikud teoreetilised teadmised,” lisas Erik Puura.

Tartu ülikool juhtpartnerina seab fookusesse õppurite, õppejõudude ja õpetajate ettevõtliku hoiaku kujundamine ning kompetentsi tõstmine. Koostöös teiste partneritega hakatakse looma ettevõtlusõppe arendamise kompetentsikeskust õpikäsitluse muutmiseks.

Ülikooli lähiaastate eesmärk on erialaõppe ja praktika tihedam seostamine ettevõtlusõppega, seda protsessi veab ettevõtluse õppetool. Kogemusõpet toetab eelinkubatsioon Ideelaboris, mis pakub valdkondade ja haridustasemete vahelisi koostöövõimalusi. Ideede arendamist nõustavad mentorid ning parimad meeskonnad osalevad ettevõtlusideede konkurssidel Eestis ja välismaal.

Lisaks kõrgkoolidele ning üldharidus- ja kutsekoolidele kaasab riik ettevõtlusõppe arendamisse palju osapooli: Eesti kaubandus-tööstuskoda, Eesti tööandjate keskliit, Teenusmajanduse koda, SA Innove, Junior Achievement Eesti, maakondlikud arenduskeskused jt.

Eesti kaubandus-tööstuskoda küsis programmi vedajatelt Kristi Ploomilt haridusministeeriumist ja Marge Täksilt Tartu ülikoolist, mida järgmise kolme aasta jooksul plaanitakse programmi elluviimiseks teha. Loe intervjuud Eesti kaubandus-tööstuskoja kodulehelt.

Lisainfo: Erik Puura, TÜ arendusprorektor, tel: 737 4802, e-post: erik.puura@ut.ee.

Virge Tamme