Tallinnas toimub Vilniuse tippkohtumise järgne idapartnerlusdebatt

Neljapäeval, 12. detsembril kell 13.00-15.00 toimub Tallinna ülikooli aulas Vilniuse tippkohtumise järgne idapartnerlusdebatt. Debati põhifookuses on 28.-29. novembril toimunud Vilniuse tippkohtumise tulemuste arutelu ning väljavaated edasiseks majanduslikuks ja poliitiliseks koostööks idapartnerlusriikide ja Eesti ning idapartnerlusriikide ja Euroopa Liidu vahel.

Arutelu keskmes on näiteks Vilniuse tippkohtumisel Moldova ja Gruusia poolt ümbersõnastatud assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepe Euroopa Liiduga, mille lõplik allkirjastamine võib toimuda juba järgmisel aastal. Debatil arutletakse näiteks, kuidas mõjutab vastaspoolte vahelist koostööd see, et Ukraina lükkas assotsiatsioonileppe sõlmimise edasi, põhjendades seda vajadusega hoida kaubandussuhteid Venemaaga.

Idapartnerlusdebatil osalev Poola vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz M. Poznański on Poola välisministeeriumi vahendusel avaldanud Euroopa Liidu valmisolekut assotsiatsioonileppe sõlmimiseks Ukrainaga – oodatakse vaid Ukraina presidendi nõusolekut. Ukrainat tabanud rahutuste kohta ütles Poznański, et protestiaktid peaks kindlasti jääma rahumeelseks ja kiitis ukrainlaste tegutsemist näitamaks rahulolematust presidendi otsuse vastu assotsiatsioonileppe sõlmimisest loobuda. Samuti leidis Poznański, et Vilniuse tippkohtumine näitas vajadust suurendada püüdlusi EL-i ja kuue idapartnerlusriigi vahelise koostöö tugevdamiseks.

Eesti välispoliitika instituudi analüütiku Ahto Lobjaka sõnul märkis Vilniuse tippkohtumine sisuliselt Euroopa Liidu jaoks kontrolli kadu veel ühe suure naaberriigi valikute üle. Ta lisas, et Eesti jaoks on EL-i idapoliitika raames toimuvad sündmused äärmiselt olulised: „Need puudutavad otseselt või kaudselt meie strateegilist keskkonda, mille üheks pooluseks on Venemaa ja teiseks EL-i suured ja „vanad“ riigid“.

Debatil osalevad idapartnerlusriikide saadikud Eestis, Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi õppejõud jt selle valla eksperdid, sh Eesti idapartnerluse keskuse juhataja Marge Mardisalu-Kahar ja analüütik Ahto Lobjakas. Debatti modereerib professor Andrey Makarychev.

Debati peaorganisaatoriks on TÜ Euroopa kolledž. Debatt korraldatakse TRADERUN täiendõppeprogrammi raames, mille eesmärk on tutvustada Venemaa ja idapartnerlusriikide ärikliimat ning poliitilisi ja kultuurilisi eripärasid. TRADERUN on ellu kutsutud Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Eesti diplomaatide kooli vahelise koostööna.

Lisainfo: Silver Bohl, Tartu ülikooli Euroopa kolledž, tel: +372 737 6379, e-post: silver.bohl@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392