Tartu Ülikool tähistab mitme suurejoonelise üritusega 375. aastapäeva

Aastapäevapidustustest on palutud osa võtma ka TÜ partnerülikoolide rektorid, Coimbra gruppi kuuluvate Euroopa mainekate teadusülikoolide rektorid, vabariigi valitsuse liikmed, ülikooli auliikmed, Eesti ülikoolide rektorid ja palju teisi olulisi ühiskonna- ja kultuuritegelasi.

Neljapäeval, 4. oktoobril kell 10 algab TÜ ajaloo muuseumis Toomemäel teaduskonverents "Varauusaegne ülikoolimõte ja Tartu Ülikool", kus arutletakse, kuidas muutus ülikooli roll varauusaegses ühiskonnas. Konverentsi avab rektor Alar Karis.

Kell 16 tähistatakse mälestusplaatidega Tartu Ülikooli esimesi asukohti Jakobi tänaval Toomemäe nõlval ja Jaani 8 hoonel.

Kell 20 toimub Tartu Jaani kirikus Mart Kivastiku käsikirjal põhinev ajalooline etendus ülikooli asutamisest "Kuninga viimne lahing ja ülikooli algus", mille on lavastanud Ain Mäeots. Etenduse otseülekannet on võimalik jälgida ka ekraanilt ülikooli peahoone ees. Etendusele järgneb tõrvikrongkäik Jaani kiriku juurest Toomemäele, kus Toomkiriku varemetes etendatakse koreograaf Oleg Titovi lavastatud müsteeriumi. Kogu õhtu üldjuht on lavastaja ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia professor Kalju Komissarov. Eesti Televisioon teeb sündmustest ka otseülekande.

Reedel, 5. oktoobril kell 10 toimub Tartu Jaani kirikus TÜ 375. aastapäevale pühendatud jumalateenistus, mille viivad läbi EELK peapiiskop Andres Põder, Tartu Ülikooli Jaani koguduse õpetaja Urmas Petti ja Tartu Pauluse koguduse õpetaja Joel Luhamets.

Kell 11 avab rektor Alar Karis koos kuninganna ja peaministriga ülikooli asutaja Johan Skytte monumendi Toomemäel Riigikohtu hoone ees.

Kell 12 toimub Tartu Ülikooli aulas 375. aastapäeva aktus, kus tervitustega esinevad TÜ rektor professor Alar Karis, president Toomas Hendrik Ilves, Rootsi kuninganna Silvia ja Tartu linnapea Urmas Kruuse. Aulaloengu peab TÜ biomeditsiinitehnoloogia professor Mart Ustav. Aktuse otseülekannet saab vaadata veebis aadressil http://video.ut.ee

Kell 18 algab Vanemuise kontserdimajas galakontsert "Kuningas Gustavi gala." Kontsert koosneb kahest osast – esimene on klassikaline ja akadeemiline, teine rahvalik ja rahvuslik. Esimeses osas esitavad ülikooli kultuurikollektiivid ja Eesti parimad solistid maailmas tunnustust leidnud klassikalist muusikat. Teises osas esitavad ülikooli koorid, rahvakunstiansamblid, puhkpilliorkester ning kultuuriakadeemia pärimus- ja džässmuusikud Eesti rahvalaule, -viise ja -tantse põimituna regilauluga. ETV teeb kontserdist otseülekande.

Kell 20 saab Sõbra majas alguse tudengite kontsert "Sõbra maja – 375?"

Laupäeval, 6. oktoobril toimub Raadi kalmistul Tartu Ülikooli iga-aastane mälestuspäev, kus meenutatakse lahkunud kolleege.

Kell 12.30 avab Tartu linnapea Urmas Kruuse Tartu Ülikooli raamatukogu ees Juri Lotmani mälestusmärgi.

Ürituste kava: /ut375

Lisainfo: TÜ aastapäevaürituste peaprodutsent Kulno Kungla, tel 504 9658