Tartu ülikooli muuseumi ajaloolises toomkirikus algab remont

1. oktoobrist algavad Tartu ülikooli muuseumis remonditööd, mille ajal on ajalooline toomkirik külastajatele suletud. Tavapäraselt on avatud TÜ kunstimuuseum ja Tartu tähetorn, millest viimases avab Hull Teadlane oma uue maailma mõõtmise jaama. TÜ muuseum avatakse taas 1. mail 2016.

Remondi perioodil ei saa külastada Tartu ülikooli muuseumi näitusesaale ega Toompoodi, rentida muuseumi ruume, sh valget saali, ega kasutada Tartu ülikooli muuseumi kogusid, mis asuvad Lossi 25 hoones. Remondi ajal saab tellida kõiki TÜ muuseumi haridus- ja sünnipäevaprogramme, mis viiakse läbi TÜ kunstimuuseumi ja Tartu tähetorni ruumides.

Remondiks kolib kõigi suur sõber Hull Teadlane aga Tartu tähetorni, kus avatakse 10. oktoobril maailma mõõtmise jaam. „Uues kaasavas teemakeskkonnas pakume kõigile Hullu Teadlase sõpradele võimalust ammutada ilmaruumi kohta uusi põnevaid teadmisi ning rännata koos peategelasega maailma erinevatesse paikadesse,“ tutvustas uut interaktiivset keskkonda TÜ muuseumi arendusjuht Mairo Rääsk. „Jaama idee on inspireeritud muuseumi 2016. aastanäitusest „Maailma mõõtmine“, millega soovime esile tõsta Eestist pärit maadeavastajate panust seni tundmatu avastamisel.“

Tartu ülikooli muuseum taasavatakse 1. mail 2016 Hullu Teadlase sünnipäeva ning aastanäitusega „Maailma mõõtmine“.

Rohkem kui poole aasta pikkuse remondi käigus kaasajastatakse ja muudetakse nõuetele vastavaks Tartu ülikooli muuseumi kasutusohutus. „Tegemist on eelkõige hoone päästeameti nõuetele vastavusse viimisega,“ võtab remondi lühidalt kokku TÜ kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pagel. „Tööde käigus luuakse hoones tuletõkke tsoonid, rajatakse täiendavad evakuatsiooni läbipääsud ning uksed viiakse vastavusse nõutud tulepüsivusklassile. Nimetatud töödega kaasneb ka seinte ja lagede uuesti viimistlemine. Seega saab hoone sisemus ühtlasi ka värskema ilme.“ TÜ muuseumi remonttööd on sarnased sel suvel alanud remonttöödele TÜ peahoones.

„Järgmise aasta kevadel avaneb külastajatele Tartu vanimat säilinut hoonet külastades sootuks teistsugune pilt,“ räägib remondi tulemustest Rääsk. „Lisaks hoone turvalisuse kaasajastamisele on uuenenud ekspositsioonikeskkonnad ning külastajate rõõmuks on laiendanud Toomemäe ainuke tegutsev pood oma kaubavalikut ning müügipinda. Anname endast parima, et töödeks kuluva kuue kuu külastusootus saaks kuhjaga tasa juba muuseumi esimese remondijärgse suvega.“

Remondi teostaja on Jaagor Grupp OÜ. Remonditööde teostamiseks korraldati riigihange ning tööde kogumaksumus on 575 465,10 €.

Tutvu teiste muuseumide võimaluste ja lahtiolekuaegadega www.muuseum.ut.ee.

Lisainfo: Maris Meus, Tartu ülikooli muuseumi projektijuht, tel 737 6081, 53 438 458, e-post: maris.meus@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja