Tartu ülikooli teadur sai noore teadlase preemia

President Toomas Hendrik Ilves andis 13. detsembril noore teadlase preemia üle Tartu ülikooli meditsiinilise biokeemia vanemteadurile ja veresoontekirurgile Jaak Kalsile. Tema teadustöö temaatika on seotud südame- ja veresoonkonna haiguste sõlmküsimusega – arterite haiguseelsete muutuste hindamisega.

Kalsi soovitajate Tartu ülikooli kardioloogia kliiniku juhataja Jaan Eha, Tartu ülikooli biokeemia instituudi juhataja Mihkel Zilmeri ja Tartu ülikooli närvikliiniku juhataja Toomas Asseri hinnangul on Kalsi puhul tegemist harva olukorraga, kus noor inimene on suutnud siduda rahvusvahelises teadusruumis nüüdisajal ühe tõsisema kliinilise väljakutsega teaduseriala (endoteeli-, ateroskleroosiuuringud) ja igapäevase eduka töö veresoontekirurgina.

Kals on oma põhiaja töötanud Eestis ning andnud väga kaaluka panuse, et Eesti meditsiinis, Tartu ülikooli arstiteaduskonnas on välja arendatud tihe, paljusid prekliinilisi ja kliinilisi allüksusi hõlmav koostöövõrgustik nüüdisaegsete veresoonteuuringute valdkonnas.

Noore teadlase preemiat annab kord aastas välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu ning seda rahastab Väino Kaldoja. Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia suuruseks on 4800 eurot.

Loe, mida president Toomas Hendrik Ilves noore teadlase töö kiituseks ütles siit.

Vaata ka Kalsi antud intervjuud ETV hommikuprogrammis „Terevisioon“.

Noore teadlase preemia laureaati on portreteerinud ka Priit Rajalo uudistesaates "Aktuaalne kaamera" (loo algus 27:34).

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja