Tartu ülikoolis tuleb esmaesitlusele rahvusteadusi tutvustav raamat

Teisipäeval, 2. detsembril kell 14 esitletakse Tartu ülikooli muuseumi valges saalis kogumikku „Rahvusvahelised rahvusteadused“. Kogumikus tutvustavad Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna kümme rahvusteaduste professorit oma uurimisala ja professuuri tegevust.

„Emakeelse ülikooli 95. sünnipäevaks ilmunud kogumikuga soovime näidata, et Tartu ülikool võtab oma kohustust rahvusülikoolina väga tõsiselt. Meie eesmärk on panustada eesti keele ja kultuuri uurimisse, õpetamisse ning alalhoidmisesse,“ ütles filosoofiateaduskonna dekaan professor Margit Sutrop.

Raamatu esitlus toimub seminari „Rahvusvahelised rahvusteadused rahvusülikoolis” raames, kus esineb 2014. aastal Tartu ülikooli audoktoriks nimetatav professor Michael North loenguga Läänemere kultuurisuhetest. Samuti arutatakse paneeldiskussioonis selle üle, kuivõrd rahvusvahelised peaks rahvusteadused olema.

„Nii seminari kui ka raamatuga soovime selgitada, et rahvuslik ja rahvusvaheline pole vastandid. Rahvusteaduste õpetamine toimub valdavalt eesti keeles, samas kui uurimistöö ja tulemuste tutvustamine toimub ka inglise keeles, mis tagab rahvusvahelise nähtavuse, teeb rahvusteadused osaks maailmateadusest ning võimaldab nende uurimist rahvusvahelisel tasemel,“ rääkis professor Sutrop.

Kogumik „Rahvusvahelised rahvusteadused”, mille on toimetanud Tiit Hennoste, sisaldab 10 artiklit, mis tutvustavad rahvusteadusi Tartu ülikoolis. 2012. aastast alates rahastab riik Tartu ülikooli juures kümmet rahvusteaduse professuuri. 2013/2014 korraldas filosoofiateaduskond ürituste sarja Tartus ja Tallinnas, kus 20 ürituse raames tutvustati kõiki professuure. Toimunud loengute alusel on 10 rahvusteaduste professorit vormistanud artiklid, milles nad tutvustavad oma uurimisala.

Kogumiku eessõnas tuletab dekaan professor Margit Sutrop lugejale meelde, et rahvusteadused olid algusest peale rahvusvahelised, sest nende erialade ülesehitamisel osalesid nii soome, rootsi kui ka saksa teadlased.

Rohkem infot seminari ja raamatuesitluse kohta leiab siit.

Tartu ülikool on alates 1919. aastast esimene eestikeelne kõrgkool. 2014. aasta detsembris tähistatakse Tartu ülikoolis rahvusülikooli 95. aastapäeva. Raamatuesitlus ja seminar on osa rahvusülikooli aastapäeva programmist.

Lisainfo: Lea Kivi, teaduskonna koostöövõrgustike koordinaator, tel: 737 5306, e-post: lea.kivi@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja