Tippettevõtja Kuldar Leis asus ülikooli ettevõtlust edendama

Tartu ülikool võttis ettevõtlusõppe arendamiseks tööle tuntud ettevõtja Kuldar Leisi. Ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse arendusjuhina hakkab Leis töötama selle kallal, et ülikool muutuks ettevõtlikumaks, kasvaks koostöö ettevõtjate ja ülikooli vahel ning ettevõtlusõpe jõuaks kõigisse gümnaasiumidesse ja kõigi erialade tudengiteni.

Leis otsustas tulla ülikooli, et julgustada äriga tegelevaid inimesi rääkima oma tegevusest gümnaasiumi- ja ülikoolinoortele. Tema sõnul tuleb ka ettevõtete juhtidele kasuks, kui koolinoored ja tudengid saavad aru, kuidas ärimaailm toimib, enne kui tööturule sisenetakse.

Leis hakkab üles töötama ka ülikooliga seotud ettevõtluskonkursse ja -programme nagu „Kaleidoskoop“, Tramm11 ja Vega fond, et need saaksid sama tuntuks kui näiteks ideekonkurss «Ajujaht».

«Kogu eelinkubatsioonisüsteem tuleb uuel kujul käima lükata. Teine osa minu tööst on inspireerimine. Ülikoolil oli mõte võtta ettevõtlusestki inimesi, kes omalt poolt protsessi toetaksid. Et tudengitega ei räägiks enam ainult õppejõud, vaid ka ettevõtjad. Mina tahan olla üks neist, kes annab TÜ üliõpilastele edasi oma nägemuse,» rääkis Leis.

Üks Leisi eesmärke on see, et kõik gümnaasiumid võtaksid ettevõtlusõppeprogrammi oma õppekavasse ja iga eriala tudeng ülikoolis puutuks kokku ettevõtlusega. Selleks osaleb ta ettevõtlusõppega seotud õppematerjalide koostamises ja ettevõtlusõpetajate koolitamises, millega ülikool tegeleb.

«Huvitav näide on siin TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, kus on kõigil üliõpilastel kohustuslik oma tudengifirma loomine. Tänu sellele saavad paljud muusika- ja kunstiinimesed teada, kuidas ja kust raha tuleb,» ütles Leis.

Leisi huvitab kõige enam ettevõtlusõppe arendamise sidustamine praktikutega, ehk ettevõtjate toomine koolidesse ja ülikoolidesse, et ettevõtjad teeksid koolidega rohkem koostööd ning aitaksid noortel oma äriideesid turukõlbulikuks välja arendada.

Leis on endine Hoiupanga tippjuht, tuntud kui Ösel Foodsi endine müügi- ning turundusdirektor ja Premia Foodsi endine juht, samuti kui Eesti esimese passiivmaja omanik ja Eesti Passiivmajaliidu esimees.

5. juunil kohtuvad arendusprorektor Erik Puura, Kuldar Leis, ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Andres Kuusik ja TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane ideelaboris peaministriga, et arutada, kuidas saaks Eesti valitsus toetada Eesti noorte ettevõtlikumaks muutmist.

Vaata Kuldar Leisi esinemist 2. juuni Terevisioonis.

Vaata ka 100 sekundi videot: Kus on peidus teadlaste ettevõtluspisik?

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"619294","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist