TÜ AJALOO MUUSEUM AVAB NÄITUSE EESTI ÜLIKOOLI LOOMISLOOST

Näitus hõlmab ajavahemikku aastast 1802, kui esmakordselt asuti Tartu ülikoolis õpetama eesti keelt, kuni aastani 1919, kui avati eestikeelne Tartu ülikool.

Näitus valgustab seni vähem uuritud aspekte rahvusülikooli arenguloos: kuidas sündis esialgu vaid tagasihoidlikku kõlapinda leidnud idee eestikeelse ülikooli rajamisest, millised ühiskondlikud protsessid sellele eelnesid, kuidas toimus rahvusülikooli ideede areng ja kes olid nende kandjad. Lisaks kajastab näitus ka rahvusülikooli ideede arengut omas ajas - Eesti ja välismaa sotsiaalmajanduslike protsesside üldisel taustal.

Väljapaneku põhieesmärk on püüda vaatajatele meenutada, kui palju vaevarikast tööd pidid tegema esivanemad, et tagada eesti keele ja kultuuri säilimine ning arenemine ja et saavutatu pole iseenesestmõistetav, vaid sellega on kaasnenud tõsine võitlus.

Näitusega tähistab ajaloo muuseum Tartu Ülikooli 85. aastapäeva eesti ülikoolina. Ekspositsiooniga saab tutvuda 2005. aasta 20. märtsini.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist