Ülikool paneb 6,1 miljoni euroga Eesti teaduse maailmakaardile

Tartu Ülikool astub sammu maailma tippülikoolidele lähemale, valides 23 kandidaadi seast välja kolm kõrge rahvusvahelise potentsiaaliga arendusprojekti, mille elluviimiseks eraldatakse TÜ arengufondist aastatel 2011-2015 kokku kuni 6,1 miljonit eurot. Sarnane praktika on väga levinud mitmetes USA ja Euroopa tippülikoolides. Eestis on selline ülikoolipoolne arengusüst valitud projektidele esmakordne.

Toetuste abil rajatakse Tartu Ülikooli juurde Euroopa Liidu-Vene uuringute keskus, siirdegenoomika keskus ning haigusmudelite keskus. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38753","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Valitud projektide näol on tegemist ülikooli arengu seisukohalt väga oluliste arendustega, mis annavad lootust tipptasemel ja rahvusvaheliselt selgelt eristuva ni¨iga valdkondade väljaarendamiseks ning millel on potentsiaali kujuneda tõmbekeskuseks nii õppe- kui ka teadusvaldkonnas. Kõik rahastuse saanud arenduskeskused on globaalse mõõtmega, ühendades Eesti tippteadlased suurte rahvusvaheliste projektide elluviimiseks.

Rektor Alar Karis rõhutas, et nii suuremahuline arendusprojektide toetamine on Eestis esmakordne. "Ülikool on loonud arengufondi eesmärgiga anda võimalus meie läbimurdevaldkondade realiseerimiseks ning välja valitud projektidele pannakse suuri lootusi," sõnas ta.

Arendusprojektide elluviimist toetatakse arengufondist kuni viie aasta jooksul. Teise tegevusaasta lõpus annab projekti tulemustele hinnangu peagi loodav ülikooli senat, mille alusel otsustatakse rahastamise jätkamine.

Euroopa Liidu-Vene uuringute tippkeskus hakkab koondama eri valdkondade juhtivteadlasi ja eksperte, et uurida süvitsi Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni suhteid ning vastasmõjusid. Keskust finantseeritakse fondist ligi 1,6 miljoni euroga ning selle tegevjuhina astub ametisse TÜ riigiteaduste instituudi vanemteadur Piret Ehin.

3,5 miljoni euro suuruse toetuse saanud siirdegenoomika keskus liidab Tartu Ülikooli kolme teaduse tippkeskuse (genoomika, arvutiteadus ja siirdemeditsiin) jõud, et luua TÜ Eesti Geenivaramu baasil uus geneetilise informatsiooni ühest põlvkonnast teise ülekandumise andmebaas, mida rakendataks inimese isiksuse olemuse ja haigestumise põhjuste paremaks mõistmiseks. Eesmärgi saavutamiseks kogutakse andmed 1000 eestlase genoomi struktuuri ja funktsioneerimise kohta. Antud informatsiooni baasil välja selgitatud haiguste markerid aitavad tulevikus arstidel varem haiguseid diagnoosida ning neid tõhusamalt ravida. Samuti võimaldab andmebaas inimestel oma elu (tervisekäitumine, elukutse valik) üle teadlikumalt otsustada. Keskuse tegevustesse kaasatakse ka isiksusepsühholoogiaga tegelevad ülikooli teadlased ning arenduskeskuse tegevjuhiks saab professor Ursel Soomets.

Põhjamaade piirkonnas unikaalne haigusmudelite keskus hakkab baseeruma Riikliku Siirdemeditsiini ja Kliiniliste Teadusuuringute Keskuse taristul ning selle eemärgiks on rotil põhinevate transgeensete haigusmudelite ning kuvamistehnoloogiate arendamine pakkumaks teadlastele ja biotehnoloogia sektorile uusi võimalusi neurodegeneratiivsete haiguste uurimiseks ning ravimiarenduseks. Professor Allen Kaasiku poolt juhitava keskuse rajamiseks eraldatakse arengufondist miljon eurot.


Lisainfo: Kristjan Haller, TÜ teadusprorektor, tel 737 5610, 512 6818, kristjan.haller@ut.ee

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee