Viis noort füüsikut esindavad Eestit suurvõistlusel

Esmakordselt Eestis 15.24. juulini toimuval rahvusvahelisel koolinoorte füüsikaolümpiaadil esindab riiki viis noort, andekat füüsikut, kel juba varasemast ohtralt auhindu ette näidata. Ka võistkonna mentorid on oma ala tipud.

20. juulil saab Tartust maailma füüsikapealinn - esmakordselt toimub rahvusvaheline koolinoorte füüsikaolümpiaad Eestis. Eestit esindavad sel võistlusel Tallinna Reaalkooli 11. klassi poisid Jaan Toots ja Andres Erbsen, Vanalinna Hariduskolleegiumi 8. klassi noormees Kristjan Kongas, Kaur Aare Saar Tallinna Inglise Kolledži 11. klassist ja Viljandi C. R. Jakobsoni Gümnaasiumi abiturient Tanel Kiis. Kõigil neil on ette näidata mitmeid auhindu nii kodustelt ka rahvusvaheliselt ainevõistlustelt, näiteks tõid Jaan Toots ja Kaur Aare Saar mullu Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadilt koju kuldmedalid.

Ka füüsikute võistkonna mentorid - TÜ vilistlane, Marseille' ülikooli doktorant Mihkel Kree ja praegu Cambridge'i ülikoolis õppiv Taavi Pungas - on ise staažikad olümpiadistid. Kreel on hõbemedalid nii maailma füüsika- kui ka informaatikaolümpiaadilt, Taavi Pungas aga pälvis 2009. aastal kulla rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil.

Alates 1994. aastast on Eesti õpilased toonud rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kaks

kuld-, seitse hõbe- ja 24 pronksmedalit. Viimati naasis toonane treffnerist, praegu Tartu Ülikoolis füüsikat õppiv Ants Remm kullaga läinudaastaselt Indoneesias, Lombokis toimunud üleilmselt võistluselt. Üldse osalevad TÜ teaduskooli kasvandikud sel suvel  seitsmel rahvusvahelisel olümpiaadil (vt http://www.teaduskool.ut.ee/5973)

43. rahvusvaheline koolinoorte füüsikaolümpiaad (IPhO 2012) toimub 15.−24. juulini. Võistlejad, keda on ligi 400, resideerivad Tartus, riikide juhendajatest koosnev rahvusvaheline žürii töötab Tallinnas. Koos juhendajate, külaliste ja korraldajatega ulatub osalejate arv ligi tuhandeni. 82 esindatud maaga on olümpiaad riikide arvu poolest suurim rahvusvaheline üritus, mis Eestis kunagi toimunud. Suursündmuse puhul kuulutatakse Tartu 20. juulil üheks päevaks maailma füüsikapealinnaks, Tartu Ülikool korraldab karjäärilaata ning Tartu Hansapäevade Teaduslinn pakub põnevust 70 töötoas.

Rohkem infot: www.IPhO2012.ee

Lisainfo: Viire Sepp, TÜ teaduskooli direktor, IPhO juhtkomitee akadeemiline sekretär, tel 51 89 951, viire.sepp@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja