Alejandra Duque Torres kaitseb doktoritööd „Classifying, Constraining and Ranking Metamorphic Relations“

Doktoridiplomite kaaned Foto Andres Tennus
Autor:
Andres Tennus

6. veebruaril kl 10.15 kaitseb Alejandra Duque Torres doktoritööd „Classifying, Constraining and Ranking Metamorphic Relations“ („Metamorfsete seoste klassifitseerimine, täiustamine ja järjestamine“).

Juhendaja:
professor Dietmar Pfahl, Tartu Ülikool

Oponendid:
professor Shaukat Ali, Simula Research Laboratory (Norra)
kaasprofessor Emelie Engström, Lundi Ülikool (Rootsi)

Kokkuvõte
Tarkvara testimine tagab, et lõplik tarkvaratoode töötab õigesti, kuid see on sageli aeganõudev, kulukas ja keeruline, eriti suurte süsteemide puhul. Üks suurimaid väljakutseid on „testiorakli probleem“ raskus määrata tarkvara testimise ajal õige väljund. See probleem tekib, kui testitaval tarkvaral (ingl Software Under Test, SUT) puudub oraakel või selle loomine on teostamatu. Metamorfne testimine (MT) lahendab selle probleemi.

Erinevalt traditsioonilistest testimismeetoditest, mis keskenduvad üksikute sisend-väljund kombinatsioonide kontrollimisele, analüüsib MT sisend-väljund paaride seoseid üle tarkvara mitmete käivituste. Neid seoseid määratlevad metamorfsed seosed (ingl Metamorphic Relations, MRs), mis näitavad, kuidas peaksid väljundid muutuma vastavalt konkreetsete sisendi muutustele. Selliste seoste rikkumine viitab suurele tõenäosusele, et SUT sisaldab viga.

Selle doktoritöö eesmärk on parandada MT tulemuslikkust uurides ja tutvustades uusi meetodeid MRs klassifitseerimiseks, täiustamiseks ja järjestamiseks. Töö esimeseks väljundiks on MetaTrimmer, mis hõlmab MRs seoste klassifitseerimiseks. See meetod hindab seoste käitumist programmi erinevate sisendite põhjal, mis on programmile testandmetena antud. Ületades eeldust, et MRs kehtib universaalselt, tuvastab MetaTrimmer konkreetsed testandmed, mille puhul seos kehtib ning võimaldab seega täpsemat klassifitseerimist. Teine panus, MetaTrimmer+, tuvastab testandmetes mustreid eesmärgiga täiustada MRs, mis näitavad segaseid tulemusi. Kolmas panus keskendub MRs nende veatuvastamise võimekuse alusel järjestamisele, kus kõige tõhusamad seosed prioritiseeritakse kasutades MetaTrimmerit, mis on kombineeritud mutatsioonitestimisega. See meetod aitab vähendada testjuhtumite arvu, säilitades samal ajal kõrge veatuvastuse. Kolmas panus rakendati edukalt tööstuslikus juhtumiuuringus, tõestades nende praktilist väärtust.

Kaitsmist saab jälgida ka Zoomis (kohtumise ID: 913 8966 7384, pääsukood: ati).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!