Autor:
Lotte Parksepp

Paku üliõpilastele väljakutse, mida lahendada

Arvutiteaduse instituut kutsub ettevõtteid ja organisatsioone esitama ettepanekuid tudengiprojektideks. Tudengiprojektid on suurepärane võimalus teha koostööd ülikooliga ja saada uusi mõtteid ja lahendusi meie nupukatelt õppuritelt.

Mis on tudengiprojektid?
Tudengiprojektidest võib mõelda kui mahukatest kodutöödest, mida tudengid mõnes õppeaines tegema peavad. Tudengiprojektid võimaldavad tudengitel oma teadmised praktilises võtmes proovile panna ning saada hinnalisi kogemusi nii tiimitöö kui ka projektitöö näol. Ja otse loomulikult tuleb ka tõdeda, et tegelikult on hirmus lahe midagi ise – oma pea ja kätega – valmis ehitada. Seda eriti siis, kui kellelgi kuskil on ehitatu järele tungiv vajadus ja see loob teistele inimestele reaalset väärtust!

Kes võib esitada tudengiprojekte?
Lühike vastus sellele küsimusele on: igaüks võib! Ka sina – olgu sa ettevõtja, palgatööline või vabatahtlik erasektorist, avalikust sektorist või kodanikuühiskonnast!

Kui järgnevatest väidetest kasvõi üks kehtib sinu kohta, siis tasub uurida, kas sinu projekt võiks sobida mõne õppeaine tudengiprojektiks:

  • Sul puuduvad vastava kvalifikatsiooniga inimesed, olgu nendeks tarkvaraarendajad, andmeteadlased, ärianalüütikud või mõni muu IT-valdkonna spetsialist.
  • Tahad teha koostööd ülikooli ja/või teadusasutustega, aga ei julge esimese hooga liialt palju investeerida.
  • Tahad kaasata inimesi, kes vaataksid sinu probleemile otsa värske pilguga ja näeksid lahendusi väljaspool kasti.

Tule projektidesse partneriks

Kas Teie organisatsioonil on probleem või idee, mis nõuab mobiili-, veebi- või mõne muu tarkvararakenduse arendamist, aga pole arendajaid? Arvutiteaduse instituut saab aidata!

Arvutiteaduse instituudi tarkvaraprojekti kursusel moodustavad viimase aasta IT-tudengid meeskonnad, et õpingute jooksul kogutud teadmisi kasutades luua IT-lahendus. Lahenduse, mille tudengid loovad, saavad organisatsioonid aine lõppedes endale. Meie tudengid on juba üle kümne aasta välja töötanud sadu prototüüpe ja igapäevaselt kasutatavaid süsteeme väga erinevatele valdkondadele.

Projekt kestab 4. septembrist 18. detsembrini. Igas meeskonnas on neli motiveeritud üliõpilast, kes töötavad teie projektiga vähemalt 600 tundi.

Projektist osa võtmiseks palume esitada üheleheküljelise probleemi kirjelduse, kus selgitate, millist IT-lahendust soovite, mis probleemi see lahendab ja millisele kasutajale lahendus suunatud on. Projekti kirjeldus peab olema inglise keeles. Rohkem infot eelmiste aastate projektidest ja projekti kirjelduse vormi leiate kursuse lehelt. Projekti töökeel on inglise keel.

Ettepanekud palume saata 16. septembriks 2024 õppejõule Marinos Georgiadis, e-post: marinos.georgiadis@ut.ee.

Sügissemestritel õpetame Tartu Ülikoolis andmeteaduse ja masinõppe kursusi. Nendel kursustel õpivad tudengid rakendama andmeteaduse ja masinõppe meetodeid, et saada kasulikke teadmisi ja luua andmetest mudeleid. Tudengid moodustavad projektiga töötamiseks kolme-nelja liikmelised rühmad. Meie eesmärk on pakkuda tudengitele võimalikult praktilisi kogemusi, mistõttu soovime, et projektid oleksid mitmekülgsed ja kujutaksid reaalse elu väljakutseid. Partnerettevõttele on projektis osalemine hea viis lasta mõnd oma esialgset hüpoteesi testida või andmestikku katsetada ning tudengid saavad jällegi töötada huvitava probleemi kallal. Tudengiprojekte juhendavad meie instituudi õppejõud.

Milliseid projekte me otsime? Oleme huvitatud eriilmelistest ideedest, aga projekt peaks olema:

  • selgelt seotud masinõppe või andmeteadusega
  • oluline partnerettevõttele ja ühiskonnale
  • väljakutsuv
  • tudengite poolt teostatav
  • seotud asjakohase andmestikuga või andmetega, mida saab vähese vaevaga veebis koguda.

Kui palju aega peaks ettevõte projektile pühendama? Võimalusel loob ettevõte tudengitega projekti alguses kontakti, et selgitada oma ideed ja tutvustada andmekogumit. Õpilaste juhendamine projekti käigus on samuti tänuväärne, kuid mõistame, kui selleks aega ei ole. Detsembris on organisatsioonide esindajad aga oodatud lõpuesitlusi kuulama.

Kuidas meiega ühendust saada? Kirjeldage oma projektiideed inglise keeles veebivormis. Ootame projekte 25. septembriks. Projekti töökeel on inglise keel.

Pange tähele, et endale huvi pakkuva idee valivad tudengid ise välja ning kõik ideed ei pruugi valituks saada. 

Lisainfo saamiseks võtke ühendust Dmytro Fishmaniga (dmytro.fishman@ut.ee).

Digitoote juhtimise programm Sandbox otsib partnereid, kes pakuksid meie tudengitele digitoodete loomise ja juhtimise alal väljakutseid. See on ettevõtetele ja organisatsioonidele hea võimalus saada oma probleemile värske silmapaar ning leida idee, millega tulevikus edasigi minna. Partnerilt ootame kasutajakogemusega seotud probleemipüstitust või ideed ning meie tudengimeeskonnad viivad läbi taustauuringud, intervjuud potentsiaalsete kasutajatega ning loovad lahendusele prototüübi. Partneri osalustasu on 3000 eurot +KM semestris.
 
Esitatud idee või probleem peaks seega olema:
  • digitootega lahendatav
  • tudengitele jõukohane ent väljakutsuv
  • partnerile oluline. 
 
Projekti jooksul kohtuvad partnerorganisatsioonid või -ettevõtted tudengitega kolm korda. Esimene kohtumine on kursuse alguses ning meeskonnad arutavad esimesi ideid ja mõtteid. Teine kord toimub ligukaudu kuu aega enne kursuse lõppu ning meeskonnad tutvustavad veel robustset lahendust. Teisel kohtumise korral saavad meeskonnad veel tagasisidet, mida oma lõpuesitluses arvesse võtavad. Kursuse vältel võib tudengitel tekkida küsimusi, mille korral partneritega ühendust võtavad, kuid organisatsioon saab ise määrata, kui kaasatud olla soovib. Projekti töökeel on inglise keel.

Rohkem infot tehtud projektide kohta leiab Sandboxi kodulehelt. Lisainfo saamiseks võtke ühendust Aadi Tegovaga (aadi.tegova@ut.ee). Projektide esitamise tähtaeg on 6. september.

Igasugused kokkulepped ja lepingud sõlmitakse tudengite ja projekti omaniku vahel. Omalt poolt saame tähelepanu pöörata kõige olulisematele juriidilistele nüanssidele, et mõlemad osapooled oleksid oma seadusjärgsete õigustega kursis.

Kuidas on reguleeritud intellektuaalomandiõigused?

Kui sinu projekt viib tulemusteni, siis võib otse loomulikult tekkida küsimus: kellele see looming nüüd siis kuulub?

Eestis reguleerib autoriõigusi Autoriõiguse seadus (AutÕS). Vastavalt Autoriõiguse seadusele kaasnevad igasuguse loomingulise teosega kaks „komplekti“ autoriõiguseid:

  • isiklikud õigused (AutÕS § 12);
  • varalised õigused (AutÕS § 13).

Teose loomisel tekivad autoril või autoritel (ehk siis tudengitel) Autoriõigused teosele. On aga iseenesest mõistetav, et projekti omanikuna tahad projekti lõppedes loodud teost oma äranägemise järgi rakendada. Et sul selleks ka juriidiline õigus oleks, tuleb  sõlmida tudengitega autorileping, milles lepite kokku tudengi(te) poolt loodud teose kasutamise  tingimused.

Autoriõiguste üleandmiseks on kaks varianti:

  • õiguste loovutamine – võimalik üksnes varaliste õiguste puhul;
  • litsentsi (ehk loa) andmine õiguste kasutamiseks – võimalik nii isiklike kui ka varaliste õiguste puhul;
    • lihtlitsentsi andmisel jäävad litsentsiandjale (ehk tudengitele) samad õigused kui litsentsisaajale ning ta võib neid anda kolmandatele isikutele;
    • ainulitsentsi andmisel minetab litsentsiandja vastavad õigused täielikult litsentsisaajale (võrreldav õiguste loovutamisega).

Kui tahad projekti omanikuna majanduslikus mõttes loomingu üle täielikku kontrolli, siis tasub:

  • omandada varalised õigused;
  • omandada litsents järgnevate isiklike õiguste teostamiseks:
    • õigus teha ise või lubada teha teistel isikutel teoses endas, tema pealkirjas (nimetuses) või autorinime tähistuses mis tahes muudatusi ning õigus vaidlustada ilma autori nõusolekuta tehtud muudatusi (õigus teose puutumatusele) (AutÕS § 12 lg 1 p 3);
    • õigus lubada lisada oma teosele teiste autorite teoseid (illustratsioone, eessõnasid, järelsõnasid, kommentaare, selgitusi, uusi osasid jms) (õigus teose lisadele) (AutÕS § 12 lg 1 p 4);
    • õigus otsustada, millal teos on valmis üldsusele esitamiseks (õigus teose avalikustamisele) (AutÕS § 12 lg 1 p 6);
  • omandada all-litsentsi andmise õigus, mis võimaldab litsentsisaajal omakorda lubada kolmandatel osapooltel teost kasutada (ehk anda all-litsentsi);
  • saada autori(te)lt kinnitus, et neile jäänud isiklikke õiguseid ei teostata selliselt, et see takistaks varaliste õiguste teostamist.

Mida veel silmas pidada autorilepingu sõlmimisel?

Arusaamatuste vältimiseks tuleb kõik kokkulepped sõlmida enne koostöö algust.

  • Autorilepingus tuleb fikseerida (AutÕS § 411 lg 1):
    • teose kirjeldus (vorm, maht, nimetus jms);
    • üleantavad õigused, õigused, mille osas antakse luba, litsentsilepingu liik (liht- või ainulitsentsileping) ja all-litsentsi andmise õigus;
    • teose kasutamise viis ja territoorium;
    • autorilepingu kehtivuse tähtaeg ja teose kasutamise algustähtaeg.

Kuidas tagada tundlike andmete konfidentsiaalsus?

Kui sinu projekt hõlmab tundliku loomuga andmed ning tahad olla veendunud, et need kolmandate osapoolteni ei jõua, tasub sul tudengitega sõlmida konfidentsiaalsusleping ehk NDA (non-disclosure agreement).

Konfidentsiaalsuslepinguga tuleb kindlasti sätestada:

  • mis täpselt kvalifitseerub antud projekti puhul konfidentsiaalse teabena;
  • kuidas tagatakse konfidentsiaalsuse hoidmine (leppetrahv);
  • konfidentsiaalsuse tähtaeg.
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!