Arvutiteaduse instituut kutsub ettevõtteid ja organisatsioone esitama ettepanekuid tudengiprojektideks. Tudengiprojektid on suurepärane võimalus teha koostööd ülikooliga ja saada uusi mõtteid ja lahendusi meie nupukatelt õppuritelt.
Mis on tudengiprojektid?
Tudengiprojektidest võib mõelda kui mahukatest kodutöödest, mida tudengid mõnes õppeaines tegema peavad. Tudengiprojektid võimaldavad tudengitel oma teadmised praktilises võtmes proovile panna ning saada hinnalisi kogemusi nii tiimitöö kui ka projektitöö näol. Ja otse loomulikult tuleb ka tõdeda, et tegelikult on hirmus lahe midagi ise – oma pea ja kätega – valmis ehitada. Seda eriti siis, kui kellelgi kuskil on ehitatu järele tungiv vajadus ja see loob teistele inimestele reaalset väärtust!
Kes võib esitada tudengiprojekte?
Lühike vastus sellele küsimusele on: igaüks võib! Ka sina – olgu sa ettevõtja, palgatööline või vabatahtlik erasektorist, avalikust sektorist või kodanikuühiskonnast!
Kui järgnevatest väidetest kasvõi üks kehtib sinu kohta, siis tasub uurida, kas sinu projekt võiks sobida mõne õppeaine tudengiprojektiks:
Kas Teie organisatsioonil on probleem või idee, mis nõuab mobiili-, veebi- või mõne muu tarkvararakenduse arendamist, aga pole arendajaid? Arvutiteaduse instituut saab aidata!
Arvutiteaduse instituudi tarkvaraprojekti kursusel moodustavad viimase aasta IT-tudengid meeskonnad, et õpingute jooksul kogutud teadmisi kasutades luua IT-lahendus. Lahenduse, mille tudengid loovad, saavad organisatsioonid aine lõppedes endale. Meie tudengid on juba üle kümne aasta välja töötanud sadu prototüüpe ja igapäevaselt kasutatavaid süsteeme väga erinevatele valdkondadele.
Projekt kestab 4. septembrist 18. detsembrini. Igas meeskonnas on neli motiveeritud üliõpilast, kes töötavad teie projektiga vähemalt 600 tundi.
Projektist osa võtmiseks palume esitada üheleheküljelise probleemi kirjelduse, kus selgitate, millist IT-lahendust soovite, mis probleemi see lahendab ja millisele kasutajale lahendus suunatud on. Projekti kirjeldus peab olema inglise keeles. Rohkem infot eelmiste aastate projektidest ja projekti kirjelduse vormi leiate kursuse lehelt. Projekti töökeel on inglise keel.
Ettepanekud palume saata 16. septembriks 2024 õppejõule Marinos Georgiadis, e-post: marinos.georgiadis@ut.ee.
Milliseid projekte me otsime? Oleme huvitatud eriilmelistest ideedest, aga projekt peaks olema:
Kui palju aega peaks ettevõte projektile pühendama? Võimalusel loob ettevõte tudengitega projekti alguses kontakti, et selgitada oma ideed ja tutvustada andmekogumit. Õpilaste juhendamine projekti käigus on samuti tänuväärne, kuid mõistame, kui selleks aega ei ole. Detsembris on organisatsioonide esindajad aga oodatud lõpuesitlusi kuulama.
Kuidas meiega ühendust saada? Kirjeldage oma projektiideed inglise keeles veebivormis. Ootame projekte 25. septembriks. Projekti töökeel on inglise keel.
Pange tähele, et endale huvi pakkuva idee valivad tudengid ise välja ning kõik ideed ei pruugi valituks saada.
Lisainfo saamiseks võtke ühendust Dmytro Fishmaniga (dmytro.fishman@ut.ee).
Igasugused kokkulepped ja lepingud sõlmitakse tudengite ja projekti omaniku vahel. Omalt poolt saame tähelepanu pöörata kõige olulisematele juriidilistele nüanssidele, et mõlemad osapooled oleksid oma seadusjärgsete õigustega kursis.
Kuidas on reguleeritud intellektuaalomandiõigused?
Kui sinu projekt viib tulemusteni, siis võib otse loomulikult tekkida küsimus: kellele see looming nüüd siis kuulub?
Eestis reguleerib autoriõigusi Autoriõiguse seadus (AutÕS). Vastavalt Autoriõiguse seadusele kaasnevad igasuguse loomingulise teosega kaks „komplekti“ autoriõiguseid:
Teose loomisel tekivad autoril või autoritel (ehk siis tudengitel) Autoriõigused teosele. On aga iseenesest mõistetav, et projekti omanikuna tahad projekti lõppedes loodud teost oma äranägemise järgi rakendada. Et sul selleks ka juriidiline õigus oleks, tuleb sõlmida tudengitega autorileping, milles lepite kokku tudengi(te) poolt loodud teose kasutamise tingimused.
Autoriõiguste üleandmiseks on kaks varianti:
Kui tahad projekti omanikuna majanduslikus mõttes loomingu üle täielikku kontrolli, siis tasub:
Mida veel silmas pidada autorilepingu sõlmimisel?
Arusaamatuste vältimiseks tuleb kõik kokkulepped sõlmida enne koostöö algust.
Kuidas tagada tundlike andmete konfidentsiaalsus?
Kui sinu projekt hõlmab tundliku loomuga andmed ning tahad olla veendunud, et need kolmandate osapoolteni ei jõua, tasub sul tudengitega sõlmida konfidentsiaalsusleping ehk NDA (non-disclosure agreement).
Konfidentsiaalsuslepinguga tuleb kindlasti sätestada: