Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut korraldab laiemale publikule mõeldud avalikke andmeteaduse seminare. Oma teadmisi annavad edasi andmeteaduse teemadega tegelevad teadlased, õppejõud, tudengid, vilistlased ja ettevõtete esindajad. Seminarid toimuvad inglise keeles. Salvestisi toimunud seminaridest on võimalik järele vaadata.
TÜ arvutiteaduse instituut ja Eesti Teadusarvutuste infrastruktuur (ETAIS) kutsuvad kõiki huvilisi avastama superarvutite ja kõrgjõudlusega andmetöötluse põnevat maailma ning kasutusvõimalusi.
Suur arvutusjõudlus võimaldab teadlastel kiiresti lahendada kõige keerulisemaid küsimusi ja isegi uurida valdkondi, kus eksperimentide tegemine pole mõeldav. Ettevõtted vajavad superarvuteid innovaatiliseks arendustegevuseks, kulude vähendamiseks ja konkurentsieelise saavutamiseks.
Ingliskeelsel seminaril kuuleme inspireerivaid ettekandeid sellest, kuidas erinevate valdkondade eksperdid superarvuteid kasutavad ja millist tulu nad sellest saavad.
Kohtumiseni 26. novembril Tartu Ülikooli Delta õppehoones! Seminar algab kell 16.15, tervituskohv ja kogunemine kell 15.45.
Seminari ajakava:
16.15–16:25 Avasõnad Ivar Koppel, teadusarvutuste keskuse juhataja, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut, „ETAIS: Pioneering the Future of Technology and Innovation“
16.25–16.50 Rainer Türner, Bürokratt IT arhidekt, Riigi Infosüsteemi Amet
16.50–17.15 Priit Paluoja, andmevaldkonna juht, Celvia CC AS, „Honey bulk DNA metagenomic analysis using University of Tartu High-Performance Computing Centre“
17.15–17.40 Alena Kushniarevich, populatsioonigeneetika kaasprofessor, Tartu Ülikooli genoomika instituut, „Interdisciplinary studies of human past: a genomic data perspective“
17.40–18.00 Kohvipaus
17.00–18.25 Taido Purason, keeletehnoloogia nooremteadur, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut, „Training and Applying LLMs on LUMI Supercomputer“
18:25–18:50 Hardi Hakk, Aerodünaamika juht, Formula Student Team, „HPC usage in engineering practices for Formula Student”
18.50 Vabas vormis suhtlus
TÜ teadusarvutuste keskus on osa Eesti teadusarvutuste infrastruktuuri (ETAIS) konsortsiumist. Konsortsiumisse kuuluvad Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Riiklik Keemilise Füüsika ja Biofüüsika Instituut ning Haridus- ja Teadusministeerium.
Arvutiteaduse instituut ja Eesti tehisintellekti tippkeskus EXAI korraldasid andmeteaduse seminari tehisintellekti teemal.
Tehisintellekt saavutab muljetavaldavaid tulemusi, kuid tee eduni ei ole sageli sirgjooneline. Kuidas otsustada, kus ja kuidas tehisintellekti rakendada ning millised tehnilised väljakutsed võivad tekkida? Sellel seminaril jagavad tehisintellekti teadlased ning eksperdid ettevõtetest oma teadmisi ja kogemusi.
Kõnelejad:
Seminari toetas Eesti tehisintellekti tippkeskus (EXAI), rahastajaks Haridus- ja Teadusministeerium. Eesti tehisintellekti tippkeskuse liikmed on Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja Cybernetica AS.
Andmed ja tehisintellekt muudavad praegu kiiresti kõiki teadus- ja eluvaldkondi. Seminaril „Kultuur ja andmed“ arutasime eesti kultuuri ja andmeteaduse kokkupuutepunktide üle: millised andmed välja näevad, kuidas neid analüüsitakse ja kasutatakse uues loomingus.
Kõnelejad:
19. märtsil andmeteaduse seminar toimus teemal „Terviseandmete teisene kasutus". Seminari korraldas ja modereeris andmeteaduse õppetooli juhataja Jaak Vilo.
Tänapäevane tõenduspõhine meditsiin vajab haiguste ja ravimeetodite uurimiseks mitmesuguseid andmeid. Pärismaailma andmete teisene kasutus tähendab, et meditsiinisüsteemis igapäevase ravi käigus tekkinud andmeid kasutatakse teadus- ja arendustegevuse eesmärgil. Seminaril tutvume erinevate osapoolte kasutusjuhtude ja visioonidega ning arutame Euroopa ja Eesti ees seisvate strateegiliste valikute üle terviseandmete teiseses kasutuses.
Kõnelejad:
11. märtsil toimunud andmeteaduse seminari teemaks oli „Usaldusväärne ning vastutustundlik tehisaru".
Tehisaru omab usaldusväärse tehnoloogia arendamisel kandvat rolli, nagu on majandusliku ja regulatoorse süsteemina tunnistanud Euroopa Liit. Uued regulatoorsed nõuded tagamaks tehisaru usaldusväärsuse ja vastutustundlikkuse muudavad inimeste ning tehisaru omavahelist suhet. Selle tulemusena loob tehisaru uusi võimalusi ning turgusid viisil, mis säilitab indiviidide põhiõiguseid ning vabadusi.
Seminari akadeemiline korraldaja oli Huber Flores, moderaatorid Abdul-Rasheed Ottun ja M.M. Rasingthe Marasinghe.
Kõnelejad
Üritus sai rahastust Euroopa Liidu Horizon 2020 programmi raames.
Seminar toimus sTARTUp Day raames. Üritust korraldas ja modereeris arvutiteaduse instituudi kaasprof Jaan Aru.
Suurandmed ning tehisaru muudavad haridusmaailma. Kuid milliseid muutuseid me vajame? Seminar tõi kokku avaliku sektori, akadeemia ning EdTech valdkonna. Seminaril nägime mis andmed on olemas, kuidas EdTech ettevõtted andmeid käsitlevad ning mis lisaväärtust pakub tehisaru.
Seminari käigus ka ilmnes, et tulevikus ei ole haridus vaid koolide ja ülikoolide pärusmaa, vaid aina enam osa elukestvast õppest.
Kõnelejad:
28. novembril toimunud seminari keskseks teemaks oli „Smart Sustainable Mobility and Communities”. Üritust korraldas ning modereeris arvutiteaduse instituudi hajussüsteemide õppetooli juhataja kaasprofessor Amnir Hadachi.
Esinesid järgmised kõnelejad:
Juttu tuli uudsetest tehnoloogiatest, keskkonnaalaste andmete kogumisest ja efektiivsest analüüsist ning loomulikult ka andmete täpsusest. Kliimamuutuste vastu võitlemisel on olulised nii energiatarbe optimeerimine kui ka süsiniku sidumine: metsastamise ja integreeritud taastuvenergeetika lahendused.
Oma ettekannetega esinesid teadlased ja eksperdid nii Tartu Ülikoolist kui ka tuntud Eesti ettevõtetest:
Aveliina Helm, Professor of Restoration Ecology, University of Tartu, Institute of Ecology and Earth Sciences, „Data for nature conservation and restoration: new tools and opportunities“
Kalev Pärna, Professor Emeritus, University of Tartu, Institute of Mathematics and Statistics, „Uncertainty estimation in Estonian forest inventory”
Kristjan Lepik, CEO & Co-Founder of Arbonics, „The new forest economy“
Tauri Tampuu, Research and development manager, SAR expert, and Kaupo Voormansik, SAR expert, CEO of KappaZeta Ltd, „Wonderful Radar – Rich View Through Clouds"
Kirill Grjaznov, Data Scientist, and Arko Kesküla, Data Scientist, STACC, „Personalized optimization in electric power system"
Huber Flores, Associate Professor of Pervasive Computing, University of Tartu, Institute of Computer Science, „Low-cost sensing for environmental sustainability”
IT Academy Research Summit oli kahepäevane teaduskonverents, mille käigus peeti ettekandeid ning korraldati postrisessioone, vabu arutelusid ning kiirkohtumisi teadlaste ja ettevõtjate vahel. IT Akadeemia programmis osalenud teadlased tutvustasid oma teadustöö tulemusi. Ürituse plenaarsessiooni ettekandeid on võimalik järele vaadata.
Seminari modereeris prof Jaak Vilo. Seekord kõnelesid:
Seminarilindistust saab järele vaadata siit. Fotosid näeb siit.
Seminari moderaator oli prof Marlon Dumas. Seminaril esinesid järgmised kõnelejad:
Seminarilindistust saad järele vaadata siit.
Anastasija Nikiforova teadustööd rahastab Euroopa Sotsiaalfond.
Seminaril kõnelesid:
Seminarilindistust saad järele vaadata siit.
Kõneleja Raivo Kolde tööd on toetatud Euroopa Sotsiaalfondist "ICT programme" meetmega.
2021/22 õppeaasta viimane seminar võttis aset 30. mail. Seminari teemaks oli "Semantic Segmentation In The Wild" ning toimus koostöös KappaZeta ekspertidega. Kõnelejateks olid
Seminarilindistust saad järele vaadata siit.
Tehisintellektist (AI) tulenev kasu ennustustäpsuse, automatiseerimise, uute toodete ja teenuste või kulude vähendamise osas on märkimisväärne. Ettevõtted peavad aga suurendama tehisintellektisüsteemides kasutatavate andmete ja algoritmide usaldust ja läbipaistvust. Vaikimisi toodavad AI-süsteemid nagu masinõpe või süvaõpe väljundeid ilma selgituste või kontekstita. Kuna prognoositud tulemused muutuvad soovitusteks, otsusteks või otsesteks tegevusteks, kipuvad inimesed otsima õigustust. Enamik valdkonna eksperte nõustub, et AI-süsteemid peaksid olema lõppkasutajate ja algoritmiliste otsuste subjektide jaoks vähem mitmetähenduslikud. Seminaril arutlevad neli esinejat Tartu Ülikoolist ja Wise’ist tehisintellekti seletatavuse ja läbipaistvuse ning masinõppesüsteemi ehitamise nõuete ja väljakutsete üle.
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaatorid:
Esinejad:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Mark Fišel (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Riccardo Tommasini (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Ülar Allas (Tartu Ülikooli teadusarvutuste keskus)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Elena Sügis (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Sissejuhatus teemasse: Kaur Alasoo & Riccardo Tommasini (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Jaak Vilo (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Tambet Matiisen (TÜ isejuhtivate sõidukite labor)
Esinejad ja ettekanded:
Moderaator: Alexander Nolte (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Meelis Kull (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Meelis Kull (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Sherif Sakr (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Amnir Hadachi (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Leopold Parts (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Mark Fišel (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Leopold Parts (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Tambet Matiisen (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Dmytro Fishman (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Raul Vicente (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Meelis Kull (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Leopold Parts (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Moderaator: Leopold Parts (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Kristjan Eljand (STACC)
Esinejad ja ettekanded:
Seminari salvestist saab järele vaadata siit.
Moderaator: Leopold Parts (TÜ arvutiteaduse instituut)
Esinejad ja ettekanded: