Autor:
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut

Kaks veebikursust tehisintellektist – Tartu Ülikooli üliõpilastele ja töötajatele tasuta

Tee tutvust tehisintellektiga veebikursustel „Trustworthy AI“ ja „Advanced Trustworthy AI“. Kursused on Tartu Ülikooli üliõpilastele ja töötajatele tasuta ning need tutvustavad tehisintellekti usaldusväärsuse põhimõtteid.

Tartu Ülikooli üliõpilased ja töötajad saavad kursustele registreeruda, logides veebiplatvormile sisse ülikooli e-posti aadressiga (eesnimi.perekonnanimi@ut.ee).

Alustamiseks tuleb kasutada seda registreerimislinki. Kui MinnaLearn platvormil on konto loodud, ilmub hüpikaken, kus kuvatud kutse tuleb vastu võtta, et saada juurdepääs mõlemale kursusele. Tasuta saab kursusele registreeruda ainult ülaltoodud lingi kaudu. Siit leiad vajadusel ka täpsemad juhised, kuidas kursustele ligi pääseda.

Tähtis info üliõpilastele – kummagi kursuse eest on võimalik saada 1 ainepunkt. Kursuse läbimiseks tuleb kõik ülesanded teha vähemalt 60% ulatuses õigesti, seejärel antakse tunnistus. Soovides kursuse lõpetamise järel ainepunkte, on vaja saata oma tunnistus meiliaadressile ati.study@ut.ee.

Esimene kursus Trustworthy AI käsitleb peamiselt tehisintellekti põhitõdesid. Pärast kursuse läbimist saate osaleda usaldusväärse tehisintellekti teemalistes aruteludes nii oma organisatsioonis kui ka ühiskonnas laiemalt. Kursus algab definitsioonide ja põhimõistete selgitamisega, näiteks mida üldse tähendab usaldusväärne tehisintellekt. Igas peatükis tutvustatakse usaldusväärse tehisintellekti loomisprotsessi eri etappe: kallutatuse tuvastamine ja leevendamine, tehisintellekti mudelite läbipaistvuse suurendamine ning nende ettevalmistamine häireteks ja rünnakuteks.

Teine kursus Advanced Trustworthy AI jätkab sealt, kus esimene kursus lõppes, ja käsitleb põhjalikumalt usaldusväärsuse etappidega seotud tehnilisi üksikasju. Õppijatele esitatakse palju praktilisi näiteid selle kohta, kuidas hinnata ja dokumenteerida tehisaru mudelite kallutatust, kuidas rakendada ja analüüsida erinevaid selgitamismeetodeid ning kirjeldada võimalikke reaalsete julgeolekuohtude stsenaariume.

Kursused on loodud Euroopa Liidu SPATIAL projekti osana, mida rahastab Euroopa Liit. Tartu Ülikoolist osaleb SPATIAL projektis arvutiteaduse instituudi hajutatud ja pervasiivsete süsteemide uurimisrühm. Kursused on üles ehitatud MinnaLearn platvormile. MinnaLearn on tuntud veebikursuse "AI elemendid" arendaja, millel on üle 1 miljoni osaleja kogu maailmas. Projekti partneriteks on lisaks Tartu Ülikoolile ka Delfti Tehnikaülikool, University College Dublin, Erasmuse Ülikool Rotterdamis ja Fraunhofer FOKUS.

 

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“

Tudengid õppimas

Ülikool toetab võimekaid esmakursuslasi praktiliste lisaõpivõimalustega