15. oktoobril kl 10.15 kaitseb Muhammad Uzair doktoritööd „Soft decision making for agri-food 4.0“ („Pehmed andmetöötlustehnikad põllumajandusliku toidu 4.0 jaoks“).
Juhendajad:
külalisprof Stefania Tomasiello, Tartu Ülikool
kaasprof Radwa Mohamed El Emam El Shawi, Tartu Ülikool
kaasprof Evelin Loit-Harro, Eesti Maaülikool
Oponendid:
prof Ferdinando Di Martino, University of Naples Federico II (Itaalia)
prof Çagatay Çatal, Qatar University (Katar)
Kokkuvõte
Põllumajandus on inimtsivilisatsiooni jaoks hädavajalik, pakkudes elutähtsat toitu ja ressursse. Kasvav rahvaarv ja kliimamuutused kujutavad endast aga olulisi väljakutseid, mis nõuavad uuenduslikke lahendusi.
Tõhus veemajandus on suur probleem. Märkimisväärne osa põllumajanduslikust veest läheb kaduma aurustumisega, mis hõlmab nii pinnase kui ka taimede transpiratsiooni. Veekao täpne ennustamine on tõhusate niisutusstrateegiate väljatöötamiseks ülioluline.
Mulla tervis on veel üks oluline probleem. Mulla orgaaniline süsi (SOC) on oluline mulla viljakuse, struktuuri ja süsinikdioksiidi säilitamise võime säilitamisel, aidates leevendada kliimamuutusi. SOC tasemete jälgimine ja prognoosimine võib aidata põllumeestel ja poliitikakujundajatel rakendada selliseid tavasid nagu külvikord, katteviljakasvatus ja orgaanilised muudatused, mis parandavad mulla tervist.
Säästva põllumajanduse eesmärk on tasakaalustada praegune toidutootmine ressursside säilitamisega tulevastele põlvkondadele. Säästvad tavad hõlmavad täppisviljelust, integreeritud kahjuritõrjet ja taastuvate energiaallikate kasutamist. Need tavad vähendavad põllumajanduse ökoloogilist jälge ja soodustavad pikaajalist tootlikkust.
Põllukultuuride haiguste avastamine ja ohjamine on samuti olulised probleemid. Nisuriba rooste, raske haigus, mis mõjutab nisukultuure kogu maailmas, võib põhjustada märkimisväärset saagikadu, ületades teiste nisuhaiguste tekitatud kahju.
Nende probleemide lahendamiseks arutati mitmeid lähenemisviise, sealhulgas häguloogikat, klassikalisi masinõppe algoritme ning automaatse masinõppe ja kontekstiteadliku automaatse funktsioonitehnoloogia kombinatsiooni.
Kokkuvõtteks võib öelda, et tõhus veemajandus, mulla tervise säilitamine, säästva põllumajanduse edendamine ja põllukultuuride haiguste ohjamine on peamised probleemid, millega tuleb tegeleda. Nendele valdkondadele keskendudes saame välja töötada strateegiaid, mis suurendavad põllumajanduse tootlikkust, säästavad ressursse ja tagavad toiduga kindlustatuse tulevastele põlvkondadele.