Autor:
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut

Urmo Rausi maalinäitus Delta õppehoones

Delta õppehoones saab imetleda uut maalinäitust „Paternoster Square“, kus esitleb oma teoseid kunstnik Urmo Raus. Näitus on pühendatud kahele teemale: Capri seeria (2021–2022) ja Liivi seeria (2022–2023). Eksponeeritakse ka maalikunstniku uudisloomingut, mida laiem publik näeb esimest korda.

Väike Paternoster Square asub Londonis Püha Pauluse katedraali kõrval. Urmo Rausi meelest on Delta keskus kui vaimulinna Tartu Paternoster Square. „Näitusel on eksponeeritud viimastel aastatel valminud maaliseeriad, mille puhul olen saanud inspiratsiooni sügava kultuurikihiga ja tähenduslikest paikadest. Olen oma maalides mõtestanud ja proovinud dešifreerida kohavaimu,“ selgitas Raus.

Loe ka autori mõtisklust selle üle, kuidas sündis näituse pealkiri, ja tema põhjalikku sissejuhatust Capri ja Liivi seeria maalidele.

Capri seerias ühendab autor idamaade esteetika ja vaimsuse Itaalia maastike ja ajalooga. Mitmel maalil kordub Caprilt üle mere kõrguv Vesuuv, mis koos selle saare müütilise ajalooga inspireeris kunstnikku kirjutama lisaks maalimisele ka reisimemuaare. Eesti kunstnikke on Capri ürgne loodus, Türreeni meri ja mägised maastikud varemgi paelunud: neid on jäädvustanud ka Ants Laikmaa ja Konrad Mägi, samuti kunstnik Ado Vabbe, kelle jälgedes Urmo Raus oma maalidega astub. Peale selle on Raus avaldanud raamatus „Õhtumaade rännakud“ (2021) oma Vahemere maade rännakute lühijutud, mis sisaldavad kõrvalepõikeid Kataloonia, Madridi ja Capri ajalukku ning mütoloogiasse.

Liivi seeria on sündinud kunstniku isiklikust seosest Liivimaaga. Rausi emapoolne vanaisa Karlis Lusis oli pärit tänapäeva Läti aladelt ja oli juurtelt ilmselt Salatsi liivlane. Liivi rannad alates Häädemeestest kuni Saulkrastini olid Rausi lapsepõlve unistuste rannad. Liivi seeriat eksponeeris Urmo Raus esimest korda Viljandis Rüki galeriis tänavu suvel toimunud ühisnäitusel „liiv-liivi“ koos kunstnik Andres Koortiga. Läti Ülikooli liivi instituut ja UNESCO Läti rahvuslik kultuurikeskus kuulutasid 2023. aasta liivi pärandiaastaks, et pöörata tähelepanu liivi juurtele Lätis ja Eestis. Näitus oli osa liivi pärandaasta programmist.

Urmo Raus (s 1969) alustas maalikunstiõpinguid Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis aastatel 1989–1991 ja jätkas neid seejärel Pariisis kõrgemas riiklikus kunstikoolis (École National Supérieure des Beaux-Arts) 1991.–1996. aastani. Tema looming on pälvinud rohkeid auhindu Eestis ja Prantsusmaal. Lisaks maalidele ja graafikale on ta loonud vitraaže kirikutele, kirjutanud reisimemuaare ja kultuuriteemalisi artikleid. Kunstniku teoseid leidub Eesti, Hollandi ja Prantsusmaa muuseumide kogudes ning paljudes erakogudes.

A widescreen scene where ancient and modern elements meet. The setting includes an early Gutenberg press, surrounded by ancient books and scrolls.

Andmeteaduse seminar „Kultuur ja andmed“

Clevon ja Isejuhtivate Sõidukite Labor lõid koostöös käed

Clevoni ja Tartu Ülikooli koostöö tulemusel on TÜ isejuhtivate sõidukite labori katseautot nüüd võimalik kaugjuhtida

Man

Kuldar Taveter sai Tartu Ülikooli infosüsteemide professoriks