Värkvõrgu labor

2016. aasta märtsis avasime koostöös Teliaga asjade interneti labori, mis koosneb nutika kodu ning nutika kontori keskkonnast. Labor asub Delta keskuses ning sealse tehnika ning kontseptsiooniga töötavad peamiselt mobiili- ja pilvearvutuste labori teadlased. Samuti on võimalik tudengitel huvi korral teadlaste juhendamisel värkvõrgu valdkonnas teha mõnda projekti või lõputööd. Huvi korral teadus- või koostöö vastu võib kontakteeruda mobiili- ja pilvearvutuste laborist doktorandi Jakob Massiga.

Mitmed igapäevaselt kasutuses olevad seadmed kannavad endas võimekust ühenduda võrku ning ka ühilduda omavahel. Selle süsteemi tuumaks on interneti protokoll (IP), mis võimaldab füüsilistel esemetel andmeid vahetada ning ühenduda interneti vahendusel, moodustades asjade interneti ehk värkvõrgu. Asjade interneti vallas tehtava teadustööga on võimalik arendada ja tõstva kõikvõimalike erinevate teenuste ja keskkondade kvaliteeti alates põllumajandusest ja transpordist kuni tervishoiu ja hariduseni välja.  

Nutikas kontorikeskkonnas on keskseteks teemadeks keskkonnasäästlikkus ja efektiivne elektrikasutus ning targad koosolekute lahendused.

Image

Nutika kodu keskkonnas on oluline fookus samuti keskkonnasäätlikkusel ning ressursside mõistlikul kasutamisel - sealhulgas näiteks konditsioneeri, kütte, ventilatsiooni kasutamise optimeerimine. Lisaks arendatakse ka liikumisandurite kasutamist ja objektide asukoha määramist ning nutika koduse keskkonna kaugjuhitavust.

Image

Vaata ka galeriid labori avamisest.

#teadus
kolm TÜ nooremteadurit

Konkursi „Teadus 3 minutiga“ lõppvõistlusel osaleb kolm Tartu Ülikooli nooremteadurit

#teadus
andmevoog_autor Kristo Raun

Voogandmete väärindamine päästab riigi ja ettevõtted käkkidest

#teadus
Tehisintellekt

Tehisintellekt ennustab: paljud asjad võivad inimkonnale 2023. aastal lootust anda