Ennetavad meetmed andmepüügirünnakute vastu võitlemiseks

Küberturvalisus on digiajastu üks suurimaid väljakutseid, sest teabe hoiustamine ja vahetamine on muutunud kalliks tegevuseks. Samuti on aastast aastasse muutunud digiseadmsed ja infosüsteemid aina hinnatumateks sihtmärkideks ja 2019. aasta Eurostati andmete kohaselt iga kolmas Euroopa Liidu kodanik on andnud teada küberohtudest, millest enimlevinumad on just andmepüügikatsed.

Selle väljakutse lahendamiseks liitus Tartu Ülikool Erasmus+ rahastatud projektiga „Andmepüügi vastane kaitse tööstuse 4.0 revolutsiooni ajal“ (CyberPhish). CyberPhishi eesmärk on välja töötada õppematerjalid üliõpilastele, koolitajatele, ülikooli töötajatele (kogukonnaliikmetele), hariduskeskustele, ärisektorile (nii tööandjad kui ka töötajad), et tõsta nende teadlikust küberjulgeolekust. Projekt keskendub just erinevate andmepüügirünnakute tuvastamisele ja nendele reageerimisele.

Esiteks uuritakse psühholoogilisi aspekte kasutades, kuidas ära tundma andmepüüki. Selle põhjalt luuakse õpilastele ja teistele veebikasutajatele õppekava, e-õppematerjalid, õpikeskkond, teadmiste ja oskuste enesehindamistestid.  Projekti tulemusena tõuseb veebikasutajate teadlikus andmepüügikatsetest ja oskus neist hoiduda. Veebipõhiste õppematerjalide välja töötamise eest vastutab Tartu Ülikool.

Projekti vedavasse konsortsiumisse kuuluvad partnerid kuuest riigist, sealhulgas Leedust Vilniuse Ülikoolist (projekti koordinaator), Maltast Macdac Engineering Consultancy Bureau LTD – MECB, Küproselt Dorea Haridusinstituut WTF, Leedust Infotehnoloogia Instituut, Eestist Tartu Ülikool ja Lätist Altacom, SIA. Projekti algas 02.11.2020 ja kestab kokku 24 kuud.

This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Lisateave: Raimundas Matulevičius, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi infoturbe professor, 737 5421, raimundas.matulevicius [ät] ut.ee.