Tartu Ülikool käivitas CHAISE, et luua Euroopale plokiahelate oskuste strateegia

Kuigi Euroopa on hästi valmis „juhtimaks ülemaailmset võidujooksu plokiahela nimel“, siis seda ambitsiooni pidurdavad puudulikud digioskused. Selle parandamiseks algatas Euroopa Komisjon projekti CHAISE, mille eesmärk on välja töötada digioskuste parandamise strateegia, mis lahendaks selle probleemi kogu Euroopas.

Nelja-aastase projekti käigus töötatakse välja sertifikaadiga koolitusprogramm plokiahela ja DLT-de (hajusraamatu tehnoloogiad) jaoks ja esmakordselt luuakse ühine plokiahelaspetsialisti kui ametikoha profiil. Lisaks plokiahelatele/DLT-dele kasutamiseks vajaminevate tehniliste oskuste õpetamisega, tegeleb konsortsium ka pehmete osksute arengu toetamisega, mida tänapäeval läheb igas töökeskkonnas vaja (probleemide lahendamine, meeskonnatöö jne). Kõik projekti käigus arendatud õppematerjalid koondatakse kokku üheks veebikursuseks, mille loomist ja levitamist juhib Tartu Ülikool.

Konsortsium koosneb Euroopa ja ülemaailmsetest juhtidest plokiahelate ja DLT-de ekspertidest nii akadeemiast, kohalikest kogukondadest kui ka ettevõtlusest. Tegevus on ühtlasi ka projekti BLISS jätkuga, mida tunnustas Euroopa Komisjon oma hea tava märgisega.

Blockchaini oskuste arendamine tehtud õigesti

CHAISE projekt algatati 18.-20. novembril toimunud ühisel kohtumisel. Tegu ei ole lihtsalt järjekordse Euroopa projektiga, sest see on ellu kutsutud Euroopa Parlamendi soovil, et luua praegu puuduv plokiahelate oskuste strateegia Euroopale.

Tööstus, tootmine, põllumajandus, tehnoloogia: Euroopa on juba praegu juhtpositsioonil mitmetes valdkondades ja suudab edukalt kasutada plokiahelatehnoloogiat või muid sarnaseid tehnoloogiaid. Samal ajal ähvardab digioskuste puudumine aeglustada ja takistada kogu Euroopas loodavat innovatsiooni ja uusi tehnoloogiaid. Selle puudujäägi parandamiseks ja tühimiku täitmiseks on CHAISE käivitatud, et pakkuda plokiahela alaseid oskusi tervele Euroopale.

CHAISE tulemusena töötatakse esmakordselt välja ka plokiahelaspetsialisti ametiprofiili, mis saab kooskõlas olemas vajaminevate oskuste ja kompetentsidega, et luua sellest ametikohast ühine arusaam.

Peatselt avatakse ka projekti veebileht ja sotsiaalmeedialehed.

Lisateave: Raimundas Matulevičius, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi infoturbe professor, 737 5421, raimundas.matulevicius@ut.ee.