Emeriitprofessor Mare Koit pälvis Wiedemanni keeleauhinna

Vabariigi Valitsus otsustas anda Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna Tartu Ülikooli emeriitprofessorile ja keeletehnoloogia spetsialistile Mare Koidule silmapaistva tegevuse eest Eesti keeletehnoloogia ja arvutilingvistika rajaja ning arendajana.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna õnnitles ja tänas laureaati. „Mare Koit on esimene keeletehnoloogia professor Eestis ja ta on jätkuvalt valdkonna üks mõjukamaid kujundajaid,“ ütles Kersna. „Tänu Mare Koidu selgele visioonile ja katkematule töötamisele nii teadlase kui ka õppejõuna on Eesti keeletehnoloogia ka rahvusvahelises võrdluses väga kõrgel tasemel.“

Mare Koit on pühendunud tehisintellekti arendamisele, tagades kõik vajaliku selleks, et arvutiga saaks suhelda loomulikus eesti keeles. Ta on oskuslikult ühendanud esmapilgul kauged erialad, nagu keeleteadus ja informaatika, ning loonud Eestisse aktiivselt tegutseva keeletehnoloogia koolkonna. Ta on juhendanud arvukalt keeletehnoloogia alaseid väitekirju ja inspireerinud üliõpilasi, kes nüüd omakorda Eesti keeletehnoloogia valdkonda aktiivselt ja edukalt edasi viivad. Mare Koit on valdkonda suunanud ja juhtinud, järgides selle arengut ning luues noortele kolleegidele rahvusvahelisi võimalusi.

Wiedemanni keeleauhind antakse laureaadile üle riigi teadus- ja kultuuripreemiate aktusel 23. veebruaril. Preemia suurus on 65 000 eurot.

Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi pälvis Wiedemanni keeleauhinna Jüri Viikberg, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Loe ka ERR-i ja Postimehe artikleid.

Pildil Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna pälvinud Tartu Ülikooli emeriitprofessor Mare Koit koos president Kersti Kaljulaidiga. Foto: Mihkel Maripuu

Võitjate autasustamine

Selgusid parimad tudengiprojektid aastal 2024

Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiate laureaadid

Presidendi kultuurirahastu preemiad pälvisid Hedvig Tamman ja Liisa Rätsep