Autor:
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut

Järelehüüe: lahkus matemaatik ja arvutiteadlane Rein Prank

Meie seast on lahkunud legendaarne õppejõud, hinnatud kolleeg ja sihikindel teadlane emeriitdotsent Rein Prank (22.03.1949–09.09.2024).

Rein Prank lõpetas 1967. aastal Nõo keskkooli füüsika-matemaatika eriklassi ja asus Tartu Ülikoolis matemaatikat õppima. 1971. aastal suunati Rein Prank kui edukas üliõpilane õpinguid jätkama Moskva Riiklikku Ülikooli, kus ta lõpetas 1973. aastal matemaatika-mehaanikateaduskonna. Moskvas läbis ta ka aspirantuuri ja kaitses füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi 1982. aastal. Alates 1973. aastast töötas Rein Prank Tartu Ülikoolis, algul matemaatilise statistika ja programmeerimise kateedri vanemõpetajana ning 1985. aastast dotsendina. Aastal 1993 täiendas Rein Prank end Saksamaal ja alates 1993. aastast oli ta Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi dotsent. Rein Prank oli arvutiteaduse instituudi juhataja aastatel 1994 ja 1999.

Rein Pranki teaduslik uurimistöö oli seotud konstruktiivse matemaatilise loogika ja intelligentsete õpisüsteemidega. Neil teemadel on ta avaldanud hulgaliselt teadusartikleid nii rahvusvahelistes teadusajakirjades ja konverentsikogumikes kui ka eestikeelsetes väljaannetes nagu näiteks Tartu Ülikooli kogumikus „Koolimatemaatika“. Tema juhendamisel kaitsti Tartu Ülikoolis kolm doktoritööd. Teadustöö ja artiklite avaldamisega tegeles Rein Prank ka pärast emeriteerumist.

Rein Prank on kirjutanud mitu olulist õpikut, mida on viimastel aastakümnetel kasutanud pea kõik matemaatika ja informaatika õppijad. Näiteks „Loogika. Mõtlemise tõestamisest“ (1997, 2. trükk 2002, kaasautorid T. Tamme, T. Tammet), „Matemaatiline loogika ja algoritmiteooria“ (2004) ja „Sissejuhatus matemaatilisse loogikasse“ (2004, kaasautor R. Palm). Viimane Rein Pranki osalusel koostatud õpik „Programmeerime põhikooli matemaatika algoritme. Programmeerimisülesannete kogu“ ilmus aastal 2019.

Rein Pranki huvi arvutite kasutamise vastu õppetöös tõi kaasa selle, et juba 1990ndatel aastatel hakkas ta arendama tarkvara matemaatikakursuste efektiivsemaks õpetamiseks. Tema juhendamisel arendati välja mitmesuguseid õpiprogramme, nagu näiteks üliõpilastele lause- ja predikaatarvutusteks, graafiülesannete ja tõeväärtustabeli ülesannete lahendamiseks ning kooliõpilastele programm „T-algebra“ algebra teisenduste harjutamiseks.

Rein Prank on olnud aastakümneid üliõpilaste hulgas hinnatud õppejõud, kes oli tuntud oma ranguse ja korrektsuse poolest. Ta on korduvalt lugenud suure kuulajaskonnaga kursusi nagu matemaatiline loogika, algoritmiteooria, programmeerimine ja arvutite kasutamine matemaatika õpetamisel.

Rein Prank osales õppekavade väljatöötamises, kuulus korduvalt õpilaste täppisteaduste vabariikliku olümpiaadi žüriisse ja oli osaline Tiigrihüppe ekspertkomisjoni töös. Ta oli Eesti Matemaatika Seltsi ja Eesti Infotehnoloogia Seltsi liige ning võttis vastu mitmeid tunnustusi nagu Tartu Ülikooli aumärk (2009), Gerhard Rägo nimeline mälestusmedal (2010) või Tartu Ülikooli medal (2014). Rein Prank oli kirglik rahvasportlane, kes tegeles orienteerumisega nii suvel kui ka talvel. Samuti meeldis talle suusatada ja nooremas eas tegeles ta alpinismiga.

Kolleegid kirjeldavad Rein Pranki kui põhimõttekindlat ja täpset inimest, kes oli nõudlik mitte ainult teiste, vaid ka iseenda suhtes. Töökaaslaste sõnul oli Rein Prank heatahtlik ja toetav, kuid rumalust ta ei sallinud ning tema lähenemine igasugustele probleemidele ja aruteludele tugines alati tõelisele matemaatikule omaselt loogilistele argumentidele.

Tunneme südamest kaasa Rein Pranki lähedastele ja jääme head kolleegi alati mäletama.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Memorial picture

Järelehüüe: lahkus Tiit Roosmaa

Memorial photo

Järelehüüe: lahkus emeriitdotsent Ain Isotamm

Mälestuspäev 2024 Tartu Ülikoolis

Tartu Ülikool mälestab ülikoolipere lahkunud liikmeid 26. septembril kl 16.00 Raadi kalmistu keskväljakul.