Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi IT-tööstusmagistrantuuri programmi seitsmendasse lendu kandideerib rekordarv üliõpilasi ja ettevõtteid. Kokku osaleb sel korral programmis 18 ettevõtet ja nende pakutud kohtadele kandideerib 54 magistranti.
Programmi eesmärk on tuua ülikool ettevõtetele ja avalikule sektorile lähemale. IT-tööstusmagistrantuuris teevad teise aasta magistrandid 11 kuud koostööd ettevõttega ning kirjutavad ettevõttega seotud teemal ka magistritöö. Ettevõtted saavad programmist värske ja teaduspõhise vaate oma tegevusele ning võimaluse kujundada tulevikutalente.
Ettevõtted esitavad üliõpilastele programmi jooksul lahendamiseks eriilmelisi ülesandeid, mille põhiliseks märksõnaks kujunes sel aastal tehisintellekt: selle kasutamine päästes, finantskuritegude ennetamises ja elektrienergia tootmise ennustamises. Veel esitati näiteks projekte, mis rakendavad andmeteadust ja keelemudeleid eri valdkondades, näiteks telekommunikatsioonis, logistikas ja e-kaubanduses.
Sel aastal liituvad programmiga taaskord ka tootmisettevõtted. Elektroonikafirma GPV Estonia AS leiab, et saab programmis osaledes ka ise kasvada. „Tööstussektoris toimuvad suured muutused – digitaliseerimine ja uute lahenduste juurutamine on meie konkurentsivõime võti. Ülikoolide kaasamine on parim viis ajaga kaasas käimiseks,“ sõnas GPV Estonia IT-juht Jaan Oder.
Ülikooliga tehtavas koostöös näeb väärtust ka OÜ Tarmetec, kelle kvaliteedijuht Maris Viibur-Vilt rõhutas noorte olulisust tööstuse tulevikus. „Noored toovad uut hingamist ja innovaatilisi mõtteid. Tuleb luua keskkond, kus neil on võimalus oma ideid ellu viia,“ rääkis ta. Ka Bolt hindab lisaks teadus- ja arenduskoostööle võimalust panustada järelkasvu toetamisse. „Liitusime programmiga, et ületada lõhet akadeemilise maailma ja tööstuse vahel. See aitab meil uurida ja katsetada uusi ideid, mis toetavad meie tulevikuplaane,“ selgitas Bolti vanemandmeteadlane Carlos Bentes.
Kaubaveo tõhustamise ja digitaliseerimisega tegeleva MyDello OÜ tehnoloogiajuht Siimu Kaas kiidab programmi pikkust ja ülesehitust. „See lubab proovida uudseid lahendusi, mis viivad reaalselt kasutatavate teenuste või toodeteni. Tudeng saab katsetada eri võimalusi ja kõik ei pruugi kohe õnnestuda, aga see ongi õppimise osa.“
Päästeameti jaoks on väärtuslik mitmesuguste tehnoloogiate testimine. „Tehnoloogia kasutuselevõtt päästevaldkonnas võimaldab paremini reageerida, ennetada õnnetusi ja optimeerida ressursikasutust. Koostöö üliõpilasega aitab luua uudseid tehisintellekti lahendusi valdkonnas, kus neid varem laialdaselt kasutatud ei ole,“ selgitas Päästeameti nõunik Lisette Võlu.
Üliõpilased alustavad ettevõtetega koostööd juba saabuval suvel ning läbivad selle käigus ka oma kohustusliku praktika.