Autor:
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut

Arvutiteaduse instituut ja SEB kaasavad üliõpilasi koostöösse automaatse andmeanalüüsi ja masinõppe vallas

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut ja SEB pank jõudsid lõpule esimese capstone’i projektiga, mille käigus uurisid andmeteaduse üliõpilased automaatse andmeanalüüsi ja masinõppe võimalusi, et parandada SEB-s otsustusprotsesse, vähendada käsitsi tehtavat tööd ning leida uusi teaduspõhiseid lahendusi. 

Capstone'i projektid on kasutuses erinevates õppekavades üle maailma, eriti tehnoloogia, inseneeria ja andmeteaduse erialadel. Tartu Ülikooli andmeteaduse õppekavas uurivad capstone'i projekti raames kaks tudengit üheskoos mõne ettevõtte jaoks aktuaalset probleemi ning pakuvad sellele lahendusi. Projektis tehtud töö ja selle tulemused vormistatakse magistritööks ning neid on hiljem hõlbus ettevõtte töös rakendada. 

„SEB jaoks on Tartu Ülikool oluline partner uuenduslike toodete ja teenuste loomisel, samuti on meie jaoks tähtis katsetada eri koostöövorme. Andmeteaduse magistriõppekavas on tudengitel võimalus capstone'i projekti raames luua praktilist lahendus ning nägime selles suurepärast koostöövõimalust,“ selgitas SEB innovatsioonijuht Kristina Lillo.

Arvutiteaduse instituudi ettevõtluskoostöö juht Helen Jõesaar rõhutas partnerettevõtete rolli tähtsust õppetööd toetavates koostöövormides. „Ettevõtete probleemipüstitused, mis eeldavad üliõpilaselt kogu oma õpingute jooksul omandatud akadeemiliste teadmiste ja oskuste kasutamist, aitavad koolitada tõelisi tulevasi tippspetsialiste,“ ütles Jõesaar. Ta lisas, et alahinnata ei saa ka teadmussiiret, mis on asutustele äriliste otsuste tegemisel üha enam abiks.

Äsja lõppenud projekti käigus töötasid andmeteaduse tudengid Kea Kohv ja Joosep Hook välja tööriista prototüübi, mis sillutas kindla tee ülikooli ja SEB koostöö jätkamiseks. „Saime kinnitust, et seda koostöövormi on võimalik väga edukalt kasutada, et luua efektiivselt rakendatavaid lahendusi. Kindlasti soovime tulevikus jätkata,“ ütles Lillo. Üliõpilaste töö tõi ettevõttesse märkimisväärseid uuendusi, mida plaanitakse edasi arendada ja ettevõtte töösse lõimida.

Projektis osalenud üliõpilane Kea Kohv kiitis projektikogemust. „Meie koostöö SEB-ga oli väga positiivne. Kogu projekti vältel oli ettevõte meile toeks nii töö tehnilise, ärilise kui ka korraldusliku poolega. Tundsime end meeskonnaliikmetena, keda usaldatakse ja kelle arvamus on panga jaoks oluline. Nägime SEB andmeteadlaste ja projektijuhtide värsket mõtlemist ning avatust uutele tehnoloogilistele lahendustele,“ sõnas Kohv. Innovatsioonijuht Lillo tunnustas üliõpilasi: „Nende värske pilk ja uued ideed pakkusid meeskonnale võimaluse luua innovaatilise lahenduse prototüüp. Projekt aitas tuua vaheldust üliõpilaste juhendajate igapäevatöösse, samuti rikastada nii tudengite kui ka juhendajate teadmiste pagasit.“

Andmeteaduse magistriõppe üliõpilased saavad SEB capstone'i projektis osaleda ka 2024/25 õppeaastal. Lisaks saavad ettevõtted esitada lõputööde teemasid meie lõputööde registrisse.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
TÜ kõrgjõudlusega arvuti

Andmeteaduse seminar „Kõrgjõudlusega andmetöötlus kui innovatsiooni käivitav jõud“

Arvutiteaduse instituut konverentsil Digit

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut osaleb tarkvarakonverentsil Digit

värvilised jooned

Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?