Autor:
Marianne Liiv

Tartu Ülikooli kuus galeriid alustavad sarja „Kord ja kaos“, et kasvatada teaduse ja kunstide omavahelist sünergiat

Teadust ja kunste siduva sarja idee kasvas välja vajadusest rõhutada Tartu 2024 raames kunsti ja teaduse vahelisi seoseid. Galeriide ühistöö sünnile aitas kaasa erinevates õppehoonetes iseseisvalt tegutsevate galeriide senine kogemus ja veendumus, et tänapäeva teaduses vajatakse täppisteadmisi, aga ka eksperimenteerimist ja loomingulist vabadust.

Ürituste sarja “Kord ja kaos” teemad 2024. aastal on soome-ugri, universum, semiootika, geomeetria. Need teemad seovad erinevaid teadusvaldkondi ja kunste. Sari pakub teadlaste-kunstnike dialooge, vestlusi ja kunstiteosed, mida eksponeeritakse ülikooli galeriide näitustel.

2023. aasta alguses tekkinud idee loob ühenduse seni eraldi tegutsevatele galeriidele Delta majas, Omicumis, Physicumis, Philosophicumis, Tõravere Observatooriumis ja TÜ raamatukogus. Idee eestvedaja on Kärt Summatavet (TÜ arvutiteaduse instituut) ning sarja „Kord ja kaos“ algatusrühma kuuluvad Krista Aru ja Lilian Mengel (TÜ raamatukogu), Maret Einasto ja Marja-Liisa Plats (Tõravere Observatoorium), Maarja Nõmmik (Philosophicum), Jaak Kikas (Physicum), Sulev Kuuse (Omicum). Unikaalne koostöö ülikooli erinevate galeriide vahel on esmakordne ning pakub uusi inspireerivaid võimalusi.

Ürituste sarja esimene koostöönäitus on füüsik ja kunstnik Martin Välliku fotonäitus „Kuu“, mis avatakse teisipäeval, 28. märtsil kell 18.00 TÜ raamatukogus.

Fotonäitus “Kuu” on TÜ arvutiteaduse instituudi korraldatud näitus, mida eksponeeriti Delta õppehoones 2022. a. oktoobrist kuni 2023. aasta märtsini (kuraator Kärt Summatavet). Välliku fotod kajastavad erinevaid Kuuga seotud nähtusi nagu Kuu tõus ja loojumine, faaside muutus, tuhkvalgus, varjutus, värvimängud ning Kuu suhteid maapealsete objektidega nagu puud, ehitised ja meri. Osad hetked on kaamerasse püütud täpselt välja arvestatud ajal ja väljamõõdetud kohas, teised näitavad kiiresti muutuvaid valgusolusid hämariku ajal, kolmandad kajastavad Kuu erinevaid palgeid eri faasides, aastaaegadel ja ilmastikuoludes.

Cameras

Vaata järele: küberinnovatsiooni konverents 2024

Tartu Ülikooli inimesed [eel]arvamusfestivalil

Arvamusfestivalil lööb Tartu Ülikoolist kaasa üle 30 inimese